Topuk Dikeni ve Topuk Bağı İltihabına Ne İyi Gelir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hepimizin bildiği gibi topuk bağı iltihabı kişinin ayak parmaklarını topuğa bağlayan, bağ dokusundaki bir rahatsızlığa denir. Günlük hayatımızda normal koşullar şartıyla, bu bağ beden yükümüzü kaldırabilecek bir güçtedir. Ancak aşırı zorlanmalar nedeniyle bu bağ dokusunda, bazı zedelenmeler ve yırtıklar meydana gelir. Tabi bu zedelenmeler sonucunda da o bölgede, iltihaplanmalar oluşmaya başlar.

Bu iltihaplanma kişinin, adım atarken ayaklarında keskin bir acı hissetmesine, sebep olur ve onu günlük hayat yaşantısında, zorlamaya başlar. Bu hasarın oluştuğu kişilerde, özelliklede sabah yataktan kalktıktan sonraki ilk adımda, çok şiddetli acı verici bir ağrı oluşur. Hatta merdiven çıkınca ya da çok uzun bir süre ayakta kalınca da bu ağrıyı hissedebilirsiniz. İşte bu sebepten bugün siz okuyucularımız için “Topuk dikeni ve topuk bağı iltihabına ne iyi gelir?” adlı başlığını hazırladı ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma topuk dikeninin oluşumu ile devam etmek istiyorum.

Topuk Dikeninin Oluşumu

Evet, topuk bağı iltihabının oluşumundan bahsettiğimize göre şimdi de gelin birlikte topuk dikeninin oluşumuna bir göz atalım. Ne dersiniz? Topuk bağı iltihabından bahsettim. Ancak topuk dikeninin oluşumu da topu bağı iltihabına bağlıdır. Yani topuk bağı iltihabı, kronik bir hal aldığında topuk dikeni gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu iltihabın iyileşmesi altı haftalık bir süre zarfında, rahatsızlığın oluştuğu o yumuşak dokuyu kemik oluşturarak tamir etmeye başlar. İşte bu kemik oluşumu da zaman içerisinde çoğalır ve topuk dikenini oluşturur.

Bu sebeptendir ki; topuk bağı iltihabı olan birçok kişide topuk dikeni rahatsızlığı da görülmektedir. Ancak topuk dikeni kişiye acı vermez. Yani kişide acıyı uyandıran topuk dikeni değildir. Çünkü bu acı topuk dikeninden kaynaklanmaz ve topuk dikeni olan 30 kişiden yalnız birinde fark edilerek acı hissiyatı vermektedir.

Topuk dikeninin tedavisini, gayet basit yöntemler ile evde kendinizde uygulaya bilirsiniz. Bu tedavilerden biride fizik terapidir. Gayet basit hareketler ile evde kendiniz fizik terapi uygulaması yapabilirsiniz. Nasıl mı? Bu işlem sizi daha rahat hissettirecektir. Öncelikle bir su şişesine su doldurun ve dilerseniz yaklaşık 5-10 dakikada derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Daha sonra şişeyi yağınızın altına alarak ileri geri hareketler ile fizik terapisini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, topuk dikeni rahatsızlığı yaşayanlar için son derece etkili ve bir o kadarda basit bir yöntemdir.

Yorum yapın