Topuklu Ayakkabı Neden Tercih Ediliyor?

Kadınların topuklu ayakkabı seçimindeki en önemli etken, boyu uzun göstermesidir. Birçok zaman boyu olduğundan 3 ile 10 cm arasında uzun gösterebilen topuklu ayakkabılar sizi vezir de edebilir, rezil de. Neden mi? Çünkü topuklu ayakkabıyla yürüme işi öyle göründüğü kadar kolay değildir. Topuklu ayakkabıyı şıklığı, seksiliği, boyu uzun göstermesi için tercih edebilirsiniz ama yürürken de komik gözükmemeniz gerekiyor. Bu nedenle topuklu seçiminde abartıya kaçmamak önemlidir.

Topuklu ayakkabı boyu uzun göstermesinin yanında, görsel olarak vücudu inceltir de. Bu tamamen algısal bir durumdur. Örnek vermek gerekirsek; boya 10 birim, ene 2 birim dersek, sizin görünümünüz 5 birim olur. Ama siz, boyunuzu topuklu ayakkabı ile 12 birim yaparsanız, eninizde bir değişme olmayacağı için görünümünüz 6 birim olur. Görünüm katsayısı yükseldikçe, daha zayıf algılanırsınız. Aslında zayıflamış olmasanız da, sanki enden vermişsiniz gibi gözükür.

Fiziksel görünüm tamam. Peki ya topukluların iyi birer kombin aracı olmasına ne demeli. Evet, birçok kıyafetin altına şartsız şurtsuz uyum sağlayabilen topuklular çok iyi bir kombin elemanıdır. Öyle ki, sıradan bir elbiseyi dahi topuklu ayakkabıyla çok şık gösterebilmek mümkündür. Aynı şekilde sönük bir elbisenin altına giyeceğiniz şık bir topuklu ayakkabı sayesinde rahatlıkla bir gece davetine gidebilirsiniz.İşte topukluların neden tercih edildiğine bir neden daha.

Topuklu ayakkabıyla ilgili bir ilginç araştırma ise şöyle: Bir kısım kadına topuklu ayakkabı giydiriliyor, bir kısmına da babet. Sonra bu iki grup yüzleri kapalı bir şekilde yürütülüp videoya çekiliyor. Daha sonra bu video erkeklere izletildiğinde, erkeklerin % 92’si topuklu kadınları seçiyor. Bunun nedeni ise topuklu ayakkanı giyen kadınların normalden fazla adım attıkları için daha ritmik ve hareketli gözükmesi. Bu ergonomiden kaynaklanan durum erkeklerde algısal olarak daha feminen bir kadın çağrıştırıyor. Bir topuklu ayakkabı, size seksi olmanın fırsatını sunuyor.

Yorum yapın