Trackpad’li Klavyesiyle Yeni İpad Pro Resmiyet Kazandı

iPad cihazlarını MacBook ile iPhone arasında konumlandırmak isteyen Apple, her yeni modelde bu hedefine biraz daha yaklaşıyor. iPad Pro serisiyle iPad’e resmi olarak klavye desteği getiren ve bilgisayara benzer bir deneyim sunan Apple, yeni iPad Pro ile trackpad desteğini de iPad Pro serisine kazandırıyor.

Yeni A12Z Bionic işlemciden güç alan yeni iPad Pro’da yer alan işlemcinin bu zamana kadar iPad serisinde kullanılan en güçlü işlemci olduğu belirtiliyor. 8 adet GPU ve 8 adet CPU çekirdeğine sahip olan işlemcide ayrıca Apple’ın yapay zeka işlemlerine ayırdığı Apple Neural Engine bulunuyor. 10 saate varan kullanım süresi vadeden cihazın LTE bağlantısının bir önceki iPad Pro modeline göre yüzde 60 daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Yeni İpad Pro, Magic Klavye İle Fark Yaratmayı Amaçlıyor

Yeni iPad Pro, teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak onu asıl farklı kılan yeni Magic klavye aksesuarı. Tabletin çok kolay bir şekilde yerleştirilebildiği klavye, tableti havada tutuyor. Gelişmiş menteşe sistemi sayesinde tableti 130 dereceye kadar farklı açılarda kullanmak mümkün oluyor. Ayrıca klavyenin menteşe kısmında bir adet USB-C girişine yer veriliyor.

USB-C girişinin harici disk ve ekranlar için kullanılabileceği belirtiliyor. Apple’ın yeni makas tasarımlı klavye tuşlarına sahip olan klavyede arka aydınlatma bulunuyor ve bir önceki akıllı klavyeden farklı olarak küçük bir trackpad’i bünyesinde barındırıyor. 24 Mart tarihinde yayınlanacak olan iPadOS 13.4 ile iPad Pro’nun trackpad desteğine kavuşması bekleniyor. Bu trackpad desteğinin iPad için özelleştirilmiş olacağı ve trackpad’in kolay bir kullanım sunacağı ifade ediliyor.

Arkasında 12 megapiksel çözünürlüğünde geniş açı reklam ve 10 megapiksel çözünürlüğünde ultra geniş açılı kameranın yer aldığı cihaz, mikrofon konusunda da oldukça iddialı. Apple’ın belirttiğine göre yeni iPad Pro’da stüdyo kalitesinde kayıt yapabilen 5 adet mikrofon bulunuyor. Kameraların haricinde bir de LiDAR tarayıcıya sahip olan iPad Pro, artırılmış gerçeklik uygulamalarında başarılı bir iş çıkarıyor. LiDAR tarayıcı sayesinde daha önce hiçbir mobil cihazın yapamadığı kadar başarılı şekilde AR uygulamalarının kullanılabildiği söyleniyor. Ortamı detaylı şekilde tarayan bu tarayıcı, sanal nesneleri başarılı bir şekilde gerçek ortamlara yerleştirebiliyor.

11 inçlik 128 GB modeli satın almak için 6.399 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. 12 inç 128 GB model ise 7.990 TL. Cihazla ilgili tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz. Türkiye için henüz siparişlerin açık olmadığını belirtelim. Yakın zamanda siparişlerin alınacağı düşünülüyor.

Yorum yapın