Trafik Işıkları Neden Kırmızı Sarı Yeşil Hiç Merak Ettiniz Mi?

Hepimizin bildiği üzere trafik ışıklarının anlamı kırmızı dur, sarı bekle, yeşil geç demektir. Yine de durup baktığımızda yapılan ihlallerde yapılan en büyük hatalar kırmızı ışık ihlali olmaktadır. Bu konumuzda tabi ki ihlallerden değil de trafik ışıkları neden kırmızı, sarı, yeşil işte ondan bahsedeceğiz.

Tarihin derinlerine indiğimiz takdirde 1830’lu yıllarda demir yollarında kullanılan yeşil, beyaz, kırmızı ışıkların anlamı yeşil ikaz, beyaz geç, kırmızı ise dur anlamını taşımaktaydı. Ama elbette anlayacağınız üzere beyaz ışık olan geç ışığı diğer lambalar ile oldukça fazla karıştırılmaktaydı. İşte bu sebeple daha sonrasında beyaz ışığın yerine sarı gelerek ikaz lambası oldu, yeşil ise geç anlamına geldi.

Bir diğer yorumlara baktığımızda ise kültürel olarak kırmızının tehlikeyi arz etmesi sebebi ile dur olduğu , sarının ise belirli bir titreşimi yansıttığı için ikaz, yeşilin ise bir çeşit güven duygusu verdiği için geç anlamına geldiğini söyleyenlerde bulunmaktadır. Tarihe baktığımızda neden olduğu tam olarak bilinmese de bu şekilde geliştiklerini bilmekteyiz.

Arabalar İçin Trafik Işıkları Ne Zaman Kullanıldı ?

Tarihe baktığımızda 1868 yılında ilk defa karayollarında kullanılmak için İngiltere’nin Londra şehrinde kırmızı ve yeşil renk kullanıldı. İlk yapılışlarında kendi eksenler etrafında dönebilmelerinin yanında gazla çalışmaktaydılar. 1 senelik kullanım süreleri geçmişken bir patlama ile polis memuru yaralanınca kaldırıldılar.

Ancak şehirlerin hızla büyümesi ile birlikte lambalara olan ihtiyaç yeniden belirmeye başladı. Bu sebeple demiryollarında ki sistem karayollarına uygulandı ancak demiryollarında olmayan kavşak karayollarında olunca yeterli gelemedi.

Ilk Otomatik Trafik Işıkları Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

Garrett Morgan tarih 1923’ü gösterirken otomatik trafik lambasının patentini almayı başardı. İlk otomatik lamba ise Cleveland şehrine konuldu. Tarih 1963 ü gösterirken mucidi öldü ancak ölmeden önce patent haklarını General Electric firmasına sattı. Kırmızı ve yeşil rengin yanına sarı rengin gelmesi ise daha sonra gelişti.

Türkiye’de ise ilk otomatik trafik lambası İstanbul’a kurulmuştur.

Yorum yapın