Trans Yağ Nedir?

Bir çok uzmandan, dergilerde, gazetelerde, televizyonlarda, radyolarda, haberlerde internette, trans yağdan uzak durmak gerektiği hakkında, bir şeyler duymuşsunuzdur.

Trans Yağ Nedir?

Trans yağ, bitkisel yağlara, hidrojen enjekte edilmesi işlemine denir. Bitkisel yağlara hidrojen eklenmesinin amacı, yağın raf ömrünün olabildiğince uzatmaktır. Trans yağlar gıdaların raf ömrünü olabildiğince uzatmaktadır, ancak unutmayınız ki, bizim ömrümüzü ise olabildiğince kısalta bilmektedir.

Trans yağlar kötü kolesterolün yükselmesine büyük oranda yardımcı olur. Bunun sonucu olarak, felç, kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Trans Yağ Barındıran Gıdalar

Yapılan araştırmalar, trans yağların, kötü kolesterolü olabildiğince yükselttiğini, iyi kolesterolü ise düşürdüğünü göstermektedir. Trans yağların, vücutta neden böyle bir etkileşimde olduğu hala bilim tarafından çözülmemiştir.

Trans yağların vücut tarafından sindirilmesi oldukça zordur ve vücut, trans yağları, doymuş yağ olarak algılamaktadır.

Günümüzde bir çok hazır gıdada trans yağ bulunmaktadır. Cipslerden krakerlere, patates kızartmaları dan bisküvilere kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Trans yağ kullanımı üreticiyle alakalı bir konudur. Bu sebepten dolayı her üretim yapan firma, trans yağ kullanıyordur diye bir kural yoktur.

Almış olduğunuz hazır gıdaların trans yağ içerip içermediğini, paketin üstünde yer alan içindekiler bölümünden öğrenebilirsiniz. Hazır gıdaların üzerinde, hidrojene bitkisel yağ, hidrojene nebati yağ yoktur ibaresi bulunuyor ise, bu hazır gıda, trans yağ içermiyor demektir. Bazı ambalajlarda ise direk olarak, trans yağ yoktur ibaresi mevcuttur.

Trans Yağın Zararları

LDL kolesterol, kötü kolesterol olarak adlandırılmaktadır. Trans yağlar kötü kolesterolün kanda yükselmesine sebep olur. Kanda fazla miktarda kötü kolesterol olması, damarlar çeperlerinde birikme oluşmasına ortam hazırlar. Kötü kolesterol kan ile taşınamadığı için, damarlarda, ilerleyen zamanlarda tıkanıklık riskini doğurur.

HDL kolesterol ise, iyi kolesteroldür. HDL kolesterol damarlarda birikmiş kötü kolesterolü temizleyerek, karaciğere taşımakla görevlidir. Trans yağlar iyi kolesterol seviyesini düşürüp, kötü kolesterol seviyesini artırdığından dolayı, bir çok ciddi hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.

Trans yağların zararları sadece kötü kolesterolü yükseltip, iyi kolesterolü düşürmek ile sınırlı değildir. Kötü kolesterolün yükselmesi trigliserid oranlarında büyük artışlara sebep olmaktadır. Trigliserid oranlarının yükselmesi, inme, damar sertliği, diyabet ve kalp krizine sebep olmaktadır.

Trans Yağların Sebep Olduğu Hastalıklar

Trans yağlar makalemizin her alanında da dediğimiz gibi ciddi sağlık sorunlarına ortam hazırlamaktadır. Kötü kolesterolün yükselmesine bağlı olarak, kalp, damar ve tansiyon sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki rahatsızlıklarda, kalp damar ve tansiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

  • Karaciğer hastalıkları
  • Obezite
  • Diyabet
  • Alzheimer hastalığı
  • Kadınlarda kısırlık sorunları
  • Kanser oluşumları
  • Majör depresyon belirtileri

Önemli

Arkadaşlar paketlenmiş gıdalar almadan önce, mutlaka ambalaja göz atmayı unutmayınız. Trans yağ ibaresine iyice göz atıp, ona göre yiyeceği almaya özen gösteriniz.

Trans yağlardan uzak durmak istiyorsanız, paketlenmiş hazır gıdalardan, olabildiğince uzak durmanız gereklidir. Bunlara ek olarak, pizza ve fast food yiyecekleri hayatınızdan atmaya çalışın.

Sağlıklı yağlar arasında doymamış yağlar bulunmaktadır. Sağlıklı yağ tüketmek istiyorsanız, zeytin yağı, fındık yağı, badem yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, susam yağı ve ay çiçek yağı tüketmenizi tavsiye ederiz.

Arkadaşlar makalemizin sonuna geldik. Görüldüğü gibi trans yağlar sağlığımıza oldukça zararlıdır. Trans yağlardan uzak durmak, sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarıdır.

Yorum yapın