Trump Yönetimi, Nasa’nın Ay-Mars Programına Fon Sağlaması İçin Büyük Bütçe Artışları Çağrısında Bulundu

Trump yönetimi, NASA’nın Ay-Mars programına fon sağlaması için büyük bütçe artışları çağrısında bulundu.

Başkan Trump, ajansın insanları 2024 yılına kadar Ay’ın yüzeyine geri göndermesini sağlamak için NASA’nın bütçesinde önümüzdeki yıl% 12 artış talep ediyor. İdarenin bugün yayınladığı önerilen bütçe, NASA’ya mali yıl için 25.2 milyar dolar sağlıyor 2021, ajansın bu yıl aldığı 22,6 milyar dolarlık büyük bir artış.

Eğer olduğu gibi çıkarılırsa, bütçe uzay ajansının onlarca yıl içinde aldığı en büyük finansal artış olacaktır. Bütçenin neredeyse yarısı – 12.3 milyar dolar – önümüzdeki beş yıl içinde ilk kadını ay yüzeyine koymaya yönelik iddialı plan olan NASA’nın Artemis programını finanse edecek. Bunun yaklaşık 3.4 milyar doları insanları ay yüzeyine ve ay yüzeyinden almak için yeni ticari inişler geliştirmeye yatırılırken, 700 milyon dolardan fazlası Ay’daki finansman faaliyetlerine yönelecekti.

“NASA’nın öncelikli misyonu geri dönmek Amerikan astronotları 2024’e kadar Ay’a. ”

“NASA’nın öncelikli görevi, Amerikan astronotlarını 2024’e kadar Ay’a geri döndürmek ve Amerika’yı Mars’a götürecek bir yolculuğun ilk adımı olarak ay yüzeyinde sürdürülebilir bir varlık oluşturmak. ,” dedi.

Tamamlayıcı bütçe materyalleri, NASA’nın Ay’daki faaliyetlerinin, NASA astronotlarının bir gün Kızıl Gezegene gönderilmesine yardımcı olacak deneyim ve test teknolojileri kazanmak olduğunu iddia ediyor. Mars’ın unutulmadığından emin olmak için, Artemis’in bir parçası olarak Kızıl Gezegene yapılan öncü robotik görevler için 233 milyon dolar daha tahsis edildi.

NASA’nın insan keşif girişimleri bu teklifle devasa bir destek alacak olsa da, bütçe talebi, göreve başladığından beri cumhurbaşkanının nişangahında bulunan bilim programlarının çoğunu iptal eder. Talep, Trump’ın geçmiş taleplerde tekrar tekrar iptal etmeye çalıştığı devasa yeni bir uzay gözlemevi olan Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Teleskopu için herhangi bir fon sağlamaz. Rapor ayrıca NASA’nın STEM Engagement ofisi’nden kurtulurken iki Dünya bilim misyonunun da (PACE ve CLARREO Pathfinder) iptal edilmesini istiyor. Bu yıl, yönetim, NASA’nın “diğer misyonlar kadar bilimsel olarak üretken olduğu kanıtlanmadığını” savunan, havaya bağlı bir gözlemevi olarak hizmet veren özel olarak donatılmış bir 747 uçağı olan SOFIA misyonunu iptal etmek istiyor.

Yorum yapın