Tse Küresel Oyuncu Olmaya Hazırlanıyor

TSE yeni yapılanma sürecinde neler yapmak istiyor ?

TSE olarak yeniden yapılanma sürecimiz, TSE’nin yurtdışına açılma politikaları çerçevesinde oluşturuluyor. TSE ülkemizde belgelendirme yapan bir kuruluş, bunun dışında yurtdışından talep olduğunda, münferit olarak bu talepleri karşılayan bir kuruluş. Ancak biz bu yapıyı değiştirerek, dünyanın her yerinde TSE olarak belgelendirme çalışmasını yapmak istiyoruz. TSE Dış İlişkiler Müdürlüğümüzü, daire başkanlığı seviyesinde yeniden yapılandırdık. Bu çerçevede ilk uygulamamızı Çin’de başlatıyoruz. Amacımız dünyanın en az 40-50 ülkesinde açılacak ofisler ve temsilcilikler vasıtasıyla, TSE’nin belgelendirme çalışmalarını küresel çapta yapması. TSE ülkemizde çok büyük kuruluş, ancak küresel pazara baktığımızda kendi alanımızda uluslararası platformda hareket eden muadilleri gibi kuruluşlar karşısında çok küçük kaldığını düşünüyoruz. Bu kuruluşların büyümelerinin en büyük sebebi küresel pazarda yer almaları. Bu kuruluşlarla aynı ligde yer alabilmek için küresel pazara açılıyoruz.

TSE Çin’de ofis açarak ne yapmayı planlıyor ?

Çin’de ofis açarak, Çin’den Türkiye’ye giden ithal mallarda, ithalatçımızın çektiği sıkıntıların önüne geçmek istiyoruz. Aynı zamanda da TSE markasını Çin pazarı üzerinden dünyaya da tanıtmak istiyoruz. Bugün Çin ve etrafı dünyanın ekonomi merkezi konumunda. Bu bölgede TSE olarak yer almadığımız müddetçe küresel bir güç olmamız mümkün değil. Burada sistem iki türlü işleyecek, Türkiye, Suudi Arabistan ve benzeri Orta Doğu ülkelerine mal satmak isteyen Çinli firmalar, TSE belgesine başvurduğu takdirde belgelendirme çalışmaları yapacağız. Bu onların bu bölgelere daha rahat mal satmasını sağlayacaktır, TSE belgesi bu bölgelerdeki ülkelerin birçoğunda prestiji güvenilirliği kabul edilmiş geçerli bir belgedir. İkinci amacımız da ithalatçımızın önündeki engelleri kaldırmak.

TSE’nin Çin’de ofis açması, Türk ithalatçısına ne gibi fayda sağlayacak ?

İthalatçımız Çin’den belgeli mal alsa bile, Türkiye’ye geldiğinde TSE tarafından kontrole tabi tutuluyor, aldığı ürünler teste gönderiliyor, bazen günlerce hatta aylarca gümrükte beklemek zorunda kalıyorlar. Her bekledikleri gün başında da gümrük antrepoları için ciddi bedeller ödüyorlar, bu da ithalatçımızın maliyetlerini artırıyor. TSE olarak biz Çin’de bizzat belgelendirmeyi yaptığımızda, aynı zamanda TSE’nin kontrolü yerine de geçeceği için gümrüklerde bekleme ve dolayısıyla oradan meydana gelen maliyet artışları ortadan kalkmış olacak ve ithalatçımızın riski sıfıra inmiş olacak. İthalatçımız artık Çin’den bir mal aldığında artık bunu gümrükten geçirip geçiremeyeceğini, gümrükten geçse bile kaç gün gümrükte bekleyeceğini düşünmekten kurtulmuş olacak.

TSE belgesi Çinli firmalara ne gibi avantaj sağlayacak ?

TSE belgesi, Çinli firmaların gerek Türk pazarında gerek Ortadoğu pazarında çok rahat müşteri bulmasını sağlayacaktır, bu pazarlarda TSE belgeli mal aranmaktadır. Çinli firmalar bu belgeyi TSE’den aldıkları takdirde, bu bölgeden mal ithal etmek isteyen firmalar için öncelikli tercih edilen kuruluşlar olacaktır.

TSE’nin Çin pazarında ileriye dönük beklentileri neler ?

Çin pazarında ileriye yönelik belge sayımızın artırılması, pazar hacmimizin artırılması ve Çin üzerinden dünyanın her yerine yapılacak ihracatlarda da TSE olarak iş yapmak istiyoruz. TSE uluslararası tüm kurumlara üye olan, akredite olan bir kuruluştur. Aynı zamanda biz hedefimiz kapsamında dünyanın çok farklı noktalarında ofisler açmak istiyoruz. Ofislerimiz arasında kurulacak ilişkiler ağıyla ürünlerin bir ülkeden diğer ülkeye gitmesini sorunsuz sağlamaya çalışacağız. Özellikle Afrika ve Ortadoğu pazarı bu anlamda önemli. Bu bölgelerde ağırlıklı olarak Çin’den mal aldıkları için, biz Çin’den hareketle tüm küresel pazara ulaşmayı hedefliyoruz.

Türk Standartları Enstitüsü’ne, küresel vizyonlarını uygulamaya geçirme sürecinde başarılar diliyor, bizlere zaman ayıran TSE Başkanı Hulusi Şentürk Bey’e, TSE yönetim kuruluna ve röportajı yapmama yardımcı olan TSE Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Cevdet Özmen Bey’e teşekkür ediyorum.

Yorum yapın