Tugiad’dan Çin Açılımı

Türk Genç İş Adamları Derneği’nin Çin temsilcisi 16 Nisan 2010 da, Ramada Plaza Gateway Shanghay’da yapılan törenle tanıtıldı.

Etkinliğe Shanghay Başkonsolosumuz Sayın Murat Ülkü, TUGİAD Başkanı Sayın Lütfü Küçük, İstanbul ve Pekin’den gelen iş adamlarının yanı sıra birçok Shanghay’lı iş adamı katıldı.

TUGİAD Çin temsilcisi Sayın Ömer İyigör’ün selamlama konuşmasından sonra, Shanghay Başkonsolosumuz Sayın Murat Ülkü bir konuşma yaptı. TUGİAD başkanı Sayın Lütfü Küçük’ün konuşmasından sonra, karşılıklı olarak atılan imzalarla, TUGİAD Çin temsilcisi Ömer İyigör atanmış oldu.

Toplantı sonunda görüştüğüm TUGİAD Başkanı Sayın Lütfü Küçük Bey’e, Türk firmalarımızın Çin’e yatırım yaparken korktuklarını belirttim. Hatta İş Bankası Çin temsilcisi Tunç Türker Bey ile yaptığımız söyleşideki “Çin, Türk yatırımcısının psikolojik sınırı dışında” sözünü söyledim. Lütfü Bey, Türk firmaların Çin’den korktuğunu, firmalara Çin’i anlatırken mutlaka rakamlarla konuşmanız gerektiğini belirtti. Sermaye olarak güçlenen birçok Türk firmasının olduğunu, bu firmaların Çin’e girmek istediklerini, bu firmalara sizler Çin’i rakamlarla anlatmalısınız dedi.

Kendilerine Çin’deki tüm istatistik rakamların parayla satıldığını belirttim. Küçük bir tebessümden sonra, Çinlilerin ticaretine övgü yaparak, Çin’in ticarette çok geliştiğini ve çok uyanık olduklarını gördüğünü söyledi. Çinlilerin 2000 yıllık ticaret geçmişine vurgu yaparak, Tunç beyin Çinliler ticareti çok iyi biliyor örneğini de zikrettik !

TUGİAD Çin temsilcisi Sayın Ömer İyigör’e görevinde başarılar dilerken, TUGİAD’a da Çin pazarını önemsediklerini gösterdiklerinden dolayı, Çin Günlüğü olarak teşekkür ediyoruz.

Yorum yapın