Tüm Kan Gruplarını 0’A Dönüştüren Devrimsel Buluş

Kan bağışı her yıl milyonlarca insanın yaşama tutunmasını sağlıyor. Ancak kanların farklı yapıda olması ve bazı kan türlerinin çok nadir bulunabilmesi büyük bir sorun yaratıyor. Özellikle de saniyelerin bile önem kazandığı durumlarda istenen kan grubunda bir donör bulmak kolay olmuyor. Bilim insanlarının üzerinde çalıştığı yeni yöntem sayesinde tüm kan grupları aynı gruba dönüştürülebiliyor. Böylece kan grubu uyumsuzluğu sorununun da önüne geçilmiş oluyor.

Kan Grubu Hakkındaki Bu Araştırma, Tıp Dünyasında Yeni Bir Dönemi Başlatabilir

A ve B kan grupları yalnızca kendi içlerinde kan alışverişi yapabiliyor ve bu da kan bağışını zorlaştırıyor. 0 grubu kanlar ise tüm gruplarla kan alışverişi içerisine girebiliyor. Ancak 0 tipi kan bulmak epey zor oluyor. Bu nedenle bilim insanları tüm kanları 0’a dönüştüren bir teknik üzerinde çalışmalar yürütüyor. Gut bakterisinin kullanıldığı yöntemle birlikte her kan grubu 0 olabiliyor. Gut bakterisi sayesinde kandaki hücrelerde gerekli değişiklikler yapılıyor ve böylece 0 grubu kan elde edilmiş oluyor. Hücresel değişiklikler yapılması aslında yeni bir fikir değil. Daha önce de bilim insanlarının kan üzerinde birçok araştırması olmuştu. Ancak kan grubunu değiştirmenin verimli ve sorunsuz bir yöntemi bulunamamıştı. Eğer çalışmalar başarıya ulaşırsa, gut bakterisinin kan grubunu değiştirebildiği kanıtlanmış olacak.

Araştırmaların şu anki aşamasında bu kan yapısı değişikliğinin olası yan etkileri üzerinde duruluyor. Yapısında değişiklikler yapılan kanın hastalara verilmesi halinde herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı konusunda testler yürütülüyor. Umarız bu teknik başarılı bir şekilde uygulanır ve uygun kan bulunamaması nedeniyle yaşanan ölümler son bulur.

Yorum yapın