Türkiye Çin’i Fırsata Çeviriyor

2010 yılında Çin’e ihracat hedefi 2 milyar dolar

Ender Bey, Türkiye-Çin arasındaki dış ticaret rakamlarını da bana göstererek, Türkiye’nin artan ihracatına vurgu yapıyor. 2009 yılında Türkiye’nin genel ihracatında bir önceki yıla göre düşüş yaşanırken, krize rağmen Çin’e olan ihracatımız %11 artış göstermiş. 2009 yılında Çin’e 1.6 milyar dolarlık bir ihracat yapmışız. 2010 yılının Ocak-Nisan döneminde Çin’e ihracatımız 690 milyon dolar olarak gerçekleşmiş, geçen yılın ilk dört ayına göre ihracatımızda %140 artış sağlanmış. İlk defa bu yıl Çin’e ihracatımız için 2 milyar dolar konuşulmaya başlanmış ve yıl sonu hedefi 2 milyar dolar.

Çin’den ithalat dengede

Ender Bey, ithalat rakamlarını da bizlerle paylaşıyor, 2010 yılının ilk üç ayında Çin’den yapılan ithalat 3,6 milyar dolar. Bu rakam önceki yıllara göre hemen hemen aynı. Yani Çin’den ithalatımız şuan için dengede gidiyor. Yıl sonu Çin’den beklenen ithalat 14-15 milyar dolar civarında.

Türkiye-Çin arasında ticari ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerde gelişiyor. Türkiye, Çin’de daha planlı programlı hareket etmek ve Çin’i fırsata çevirmek için eyalet ve şehir çalışmaları yapıyor. Ender Bey’e ve ekibine kolay gelsin diyor, ihracatçılarımızın tüketici alışkanlıklarının yeni geliştiği Çin’i erken keşfetmesini umuyoruz.

Yorum yapın