Türkiye’de Çin Arabaları Pazarı

Türkiyede hali hazırda şuan sadece mermerler otomotiv ile anlaşan Chery faaliyet gösteriyor. Diğer Çin arabaları Geely ve Hafei’in de pazara girmesi ile ortamın kızışacağı şimdiden ön görüyoruz. Sırada diğer Çinli araba markaları Brilliance, Changfeng, Great Wall, Nanjin, Saic de Türkiyede bulunan şirketler ile flörtteler.

Geely Anadolu grubu ile yaptığı ortaklık sonucunda ağustos ayında Türkiye pazarına giriyor. 2008 sonuna doğru Çinli diğer bir araba markası Hafei Kanuni ile Türkiye pazarına giriyor.

Çin arabaları için Türkiye pazarı biçilmiş kaftan, Çin araba markaları avrupa pazarında rekabet etmek için tüm kozlarını ortaya koyuyorlar. Bu sene Cenevre otomobil fuarına bir çok Çinli araba firması katıldı. Çinli diğer araba firmalarıda Chery nin izlediği yolu izliyor, Chery önce Türkiye pazarına girdi sonra Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Chery Türkiyede üreteceği arabalarını Avrupa’ya satmayı düşünüyor. Diğer Çin otomobil firmalarının da Avrupa pazarına girmeleri için önce Türkiye pazarında tecrübe kazanacak sonra Avrupa pazarına gireceklerini düşünüyorum.

Her sene belirli sektörler revaçta olurlar ve o sektörlerde patlama olur, Çin arabaları için şuan patlama dönemi devamlı Çin arabaları hakkında gelişmeler duyuyor ve sektörün Çinde büyüdüğünü hızla görüyoruz. Hafei de araba sektöründeki pastayı görerek araba üretimine geçti, Hafei uzmanlık alanı uçak ve helikopter üretimi. Çinde yapılan araba fuarı ise bu sene rekor katılım oldu.

Türkiye’de Çin arabaları fiyatları ne durumda pazara giren yeni firmalarla fiyatlar ne olacak ?

Chery’nin en ucuz araba fiyatı ÖTV ve KDV dahil yaklaşık şuan 21.000 YTL. Ağustos ayında gelecek olan Geely bayağı iddialı ama fiyatları hakkında henüz bir bilgimiz yok. Bu sene sonunda pazara girecek olan Hafei’in ise fiyatları 10.000 YTL nin altında olmayacak ama sadece ticari araçlar ile pazara girecek 2009 yılında Hafei’in otomobilleri de Türkiye pazarında yer alacak.

Hafei’n fiyatları diğer çinli arabalara göre düşük olacağı kanaatindeyim, Hafei Kanuni için özel ucuz arabalar üretecek. Türkiye araba çöplüğü olur mu oda ayrı bir konu ? Bunu da araba uzmanlarına sormak lazım.

Yorum yapın