Turpun Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Turp özellikle kış aylarında tüketilen soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığa şifa veren sebzelerden biridir. Sert yapısından dolayı insanlar turp gibiyim ibaresi buradan gelmektedir. Turpun alkali değeri yüksek olup, PH değerinin korunması için de çiğ olarak yenilmesi, suyunun içilmesi ya da turşusunun tüketilmesi gerekir.

Turpun İçerdiği Vitaminler

Turpta bol miktarda A, C, K ve B6 vitaminlerin yanında demir, kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, fosfor ve selenyum içermektedir. İçerdiği lifler sayesinde birçok hastalığa da şifa vermektedir. Turplar kırmızı ve siyah olmak üzere 2 çeşit olup birçok faydaları bulunur.

Turpun Genel Faydaları

  • Öksürüğe iyi gelir
  • Sindirim sistemine iyi gelir
  • Güçlü bir antioksidan özelliği vardır.
  • Hücreleri onarır, kalp sağlığına iyi gelir.
  • Metabolizmayı güçlendirir, kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kas sağlığını korur, kalp ve kolesterol hastalıklarına iyi gelir.
  • Cilt ve saç sağlığına faydalıdır.

Kara Turpun Faydaları

Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olurken karaciğerde meydana gelen hasarları onarır. Kolesterolü dengede tutarak Karaciğerin fazla çalışmasına neden olan yağlanma sorunun ortadan kaldırır. Mide toksinlerini besleyerek pH seviyesinin dengede durmasını sağlar. Şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırır, bundan dolayı meydana gelen göğüs ağrılarına da iyi gelir.

Karaturp öksürük, nezle grip, soğuk algınlığına karşı etkilidir ve bal ile karıştırıldığında bronşlara iyi gelir. Böbrek taşların düşürür, zihinsel faaliyetleri artırır. Troid bezlerinin dengeli çalışmasını sağlar, sağlığını korur ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Karaturp inanılmaz bir anti kanser içerdiği için kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Safra kesesini korur ve bunun sonucunda sindirim hızını artırır.

Kırmızı Turpun Faydaları

Yaz aylarında meydana gelen harareti giderir. Boğazda bulunan mukusu ortadan kaldırarak boğaz ağrılarına iyi gelir. Kırmızıturp sinüs temizleyerek sinüs sorunlarını ortadan kaldırır. Diğer türlerinde olduğu gibi kırmızıturp ta sindirim sistemine faydası vardır.

Bolca C vitamini bulunmasından dolayı solunum yolu hastalıklara ve enfeksiyona iyi gelir. Vücudun toksinlerden temizler, hazımsızlığı ortadan kaldırır. İçerdiği fosfor çinko ve diğer vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığına iyi gelir. Cildin nemli ve sağlık olmasını sağlar.

Yorum yapın