Twitter Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Sosyal medya hesapları, çoğu zaman fayda sağlasa da zaman zaman kullanıcısına sorunlar da yaşatabilir. Ya da kullanıcının bir süre sonra sosyal medyaya ilgisi azalabilir. Bu tarz durumlarda çözüm olarak genelde hesabı tamamen silme fikri düşünülür. Ancak hesabı tamamen silmek de başlı başına bir dert olabiliyor. Bazen kapatılan hesaba ait gönderiler hala görünür durumda kalabiliyor. Ya da başka sorunlar yaşatabiliyor. Bir Twitter hesabı kalıcı olarak nasıl silinir? Bunun sorunun cevabı mevcut. Twitter bu konuda diğer sosyal medya platformları gibi sorun yaşatmıyor.

Ancak Twitter’ın da kendine has politikaları mevcut, dolayısı ile de kuralları var. Bilgisayardan giriş yaparak bir Twitter hesabını tamamen yani kalıcı olarak silmek için öncelikle hesaba giriş yapılmalıdır. Daha sonra ayarlara gidilmeli ve çıkan ekranda en alta inilerek ‘hesabınızı devre dışı bırakın’ seçeneği seçilmelidir. Ardından çıkan uyarılar dikkatlice okunmalı ve yeniden şifre girilmelidir. Daha sonra, bu eylemi izleyen ilk 30 gün içerisinde hesaba giriş yapılmamalıdır. Hesaba giriş yapılmadığı takdirde hesap kalıcı olarak silinecektir. Mobil cihazlarda ise önce ayarlara girilmeli, daha sonra hesap seçeneği seçilmeli ve en altta bulunan ‘hesabınızı devre dışı bırakın’ seçeneği seçilerek aynı şekilde işlem tamamlanmalıdır. Otuz gün dolmadan hesaba giriş yapılırsa hesap yeniden aktif hale gelir ve silinmez.

Kullanıcının, bu eylemden sonraki ilk 30 gün içerisinde hesabı tekrar aktif hale getirme şansı mevcuttur. Hesap silindikten sonra da arama motorları bazı bilgileri sakladığı için oralarda görüntülenebilir. Aynı telefon numarası ve mail adresi ile yeni bir Twitter hesabı açılacaksa, hesap silinmeden önce ayarlardan bu bilgilerin değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca Twitter’daki veriler alınacaksa bu da hesap silinmeden önce yapılmalı ve yine ayarlardan ilgili talebi oluşturulmalıdır. Twitter’da her bilgi (kullanıcı adı, telefon numarası, biyografi, isim, mail adresi, profil ve header görseli vs.) istenildiği an değiştirilebilir. Bu sebeple de bu bilgileri değiştirmek için hesabı silmeye gerek yoktur. İlgili menüden bunlar değiştirilebilir.

Twitter Kullanılmayacaksa Twittier Hesabı Neden Kalıcı Olarak Silinmelidir?

Bunun en önemli nedeni, kişisel bilgi ve gönderilerin internet ortamında yer almaya devam etmesini engellemektir. Ayrıca silinmeyen bir hesap görüntülenmeye devam edecektir ve geçmişte yapılan bir gönderi çok sonradan kullanıcıya sıkıntılar yaşatabilir ve ciddi bedeller ödenmesine sebep olabilir.

Twitter Hesabını Kalıcı Olarak Silmek Güvenilir Bir Çözüm Mü?

Twitter hesabını kalıcı olarak silmek güvenilir bir çözüm değildir. Hesabı kalıcı olarak silmek, internet ortamından tamamen silineceğini göstermez. Diğer kullanıcıların hesaba dair depoladığı veriler (ekran görüntüleri, tweet linkleri vs.) silinemez. Aynı zamanda arama motorlarında da kullanıcının bazı bilgileri yer alamaya devam edeceği için hesabı tamamen silmek tek başına yeterli bir çözüm değildir.

Yorum yapın