Twitter’da “Tweet Gizleme” Nasıl Yapılır?

Rafine bir sosyal mecra olmak adına devamlı olarak yenilikler yapan Twitter, bu kez kullanıcılara önemli bir yetki veren yeniliğini tanıtmaya hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Twitter’da kullanıcıların kendi gönderileri dışındaki gönderilere müdahale etme şansı sunulmuyor. Sizin yazdığınız tweet’in altında isteyen, istediği gibi yazı yazabiliyor. Özellikle bir de profiliniz gizli değilse, can sıkıcı tweet’ler ile karşılaşma ihtimaliniz artıyor. Şu anda böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde söz konusu kullanıcıyı engellemek dışında yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Tabii hoşunuza gitmeyen her tweet’i atan kişiyi engellemek çok mantıklı görünmüyor. Twitter da bu mantıksızlığın farkına varmış olacak ki yeni bir özellikle tweet’leri görünmez hale getirmeyi hedefliyor.

Tweet Gizleme Özelliği Nasıl Çalışacak?

Twitter’da bazen çok kaliteli içeriklere rastlayabiliyoruz. Fakat bu tweet’leri keyifle okurken konuyla alakasız veya rahatsız edici yanıtlara denk gelebiliyoruz. İşte bu yeni özellikle birlikte artık bu tweet’ler görünmez olabilecek; tabii eğer konuyu başlatan kişi bunu yapmak isterse. Twitter ürün yöneticisi Michelle Yasmeen Haq, Twitter üzerinden başlatılan ilgi çekici ve kaliteli içeriklerin kendileri için çok büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Bu tür içerikler Twitter’ın kalitesini artırdığı gibi yeni kullanıcıların platforma yönelmesine de önayak oluyor. Twitter’ın kalitesini yüksekte tutmak adına böyle bir özelliğin kullanıma sunulacağı ifade ediliyor.

Twitter is testing replies moderation. It lets you to hide replies under your tweets, while providing an option to show the hidden replies pic.twitter.com/dE19w4TLtp

– Jane Manchun Wong (@wongmjane) February 28, 2019

Söz konusu özelliği yalnızca ilk tweet’i atan kullanıcı kullanabiliyor. Bu kullanıcı, istemediği gönderileri görünmez hale getirebiliyor. Diğer kullanıcılar bu tweet serisinin altına baktığında ilk aşamada bu gönderileri göremiyor. Eğer gizlenen gönderileri görmek isterse bunun için ayrılan menüden gizli tweet’leri aktif etmesi gerekiyor. Çoğu kişinin gizli gönderileri görmek için böyle bir ayarla uğraşmayacağından dolayı tweet gizlemenin oldukça etkili bir yöntem olacağını söylemek mümkün.

Twitter’ı daha kullanılabilir kılmak adına sessize alma ve engelleme gibi özellikler sunan platform, bu özelliklerle yalnızca kullanıcının deneyimini etkilemeyi hedefliyordu. Ancak tweet gizleme özelliği ile birlikte tüm kullanıcıların Twitter deneyiminin daha iyi hale gelmesi bekleniyor. Şimdilik kapalı kapılar ardında deneme sürecinde olduğu belirtilen özelliğin önümüzdeki dönemlerde açık betaya geçiş yapacağı, sonra ise herkes için kullanıma sunulacağı da açıklanan bilgiler arasında.

Yorum yapın