Ubuntu + Icecast İle Radyo Server Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ubuntu yüklü sisteminiz üzerinde bir internet radyosu kurmak ve yönetmek ister misiniz? Shoutcast’e alternatif olarak Icecast oldukça popüler ve kullanılan bir yazılım. Bu yazılımın ubuntu üzerinde kurulum adımları aşağıdaki gibidir.

Kurulum

SSH ile sunucunuza bağlantı sağladıktan sonra, aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

sudo apt-get update

APT paket listesini güncelledik. Sonrasında Icecast paketini yüklüyoruz.

sudo apt-get install icecast2

Paket yüklemesi tamamlandığında size konfüngrasyona başlamak isteyip istemediğinizi soracaktır. “Yes” seçerek devam edin.

Hostname ip:8000 veya domain.com:8000 şeklinde girilmelidir. 3 ayrı şifre girmeniz istenecektir. Bunlardan en önemlisi Administration ve source şifresidir. Source yayın yapacağınız durumlarda programlara veya yayın kaynağına girmeniz gereken bilgilerdir.

Kullanıcı adı: source
Şifre: ……

Yapılan konfigürasyonları daha sonra değiştirmek isterseniz /etc/icecast2/icecast.xml dosyası üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Önemli: Kurulum adımları tamamlandığında ve konfigürasyon değişikliklerinde Icecast yeniden başlatılmalıdır.

Icecast başlatmak için:

sudo systemctl start icecast2

Icecast yeniden başlatmak için:

sudo systemctl restart icecast2

Icecast durdurmak için:

sudo systemctl stop icecast2

Yönetim Paneli

ipadresi:8000 veya domain:8000 üzerinden yönetim paneline erişebilirsiniz. Yayınları kontrol edebilirsiniz. Aynı sunucu üzerinden birçok yayın başlatabilirsiniz.

Şimdi source kullanıcınız ve ip adresiniz ile yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Yayına başladığınızda paneldeki “Mountpoint List” sekmesi üzerinden yayınlarınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın