Uçuk Nedir? Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Uçuk, genel olarak dudak, burun, yüz çevresinde meydana gelen bağışıklığın zayıflamasıyla ortaya çıkan içi su ile dolu, acı veren, kaşıntı yapan ve görünüş olarak rahatsızlık veren su kabarcıklarıdır.

Vücuda giren ‘Herpes Simpleks’ adındaki virüsler uçuğa neden olur. Bu virüs bir kere vücuda alındığında sürekli olarak devam eder. Ayrıca hamilelik, regl dönemi, soğuk algınlığı ve korku uçuğu harekete geçiren önemli sebeplerdir. Uçuk virüsü bulaştığı halde tekrarlamayan kişilerde olabilir bu kişilerde virüs uyku halindedir. Vücutta yer alırlar fakat harekete geçmezler.

Uçuk günlük hayatımızda oldukça etkiler. Uçuktan sonra gülmek, yemek, konuşmak tamamen zorlaşır ve uçuk geçene kadar bu durum devam eder uçuğun geçmesi ise 2-3 haftayı bulur.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuk, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bardaktan, çataldan, havludan, tükürük ve öpüşme yani her türlü temas yolu ile bulaşır. Hatta vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkan uçuğa dokunarak o uçuğun dağılmasına ve artmasına sebep olabiliriz.

Uçuk çıkacak bölgede bir gün öncesinde karıncalanma, sızlama, kaşıntı ve acı hissedilir. Hissedildiği anda önlemler alınırsa uçuğun çıkmasına engel olabilir ya da o dönemin daha hafif ve acısız geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca uçuğun çıktığı dönemde kesinlikle kişisel eşyaların temizliğine dikkat edilmeli ve bulaşmaması için kesinlikle paylaşılmamalıdır.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk, stresten ve yorgunluktan ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilaçla tedavisi bulunmaktadır fakat virüsler bir süre sonra kullanılan ilaçlara karşı bağışıklık kazanacağı için ilaçlar sorunu kökten çözecek kalıcı çözümler değildir. İlaç kullanımı yerine doğal olan, günlük hayatta ki çözümlere yönelmek daha doğru olur. Örneğin; uçuk olan bölgeye buz ile kompres yapmak soğuk ile tedavi yöntemidir bunun dışında her derde deva doğal antibiyotik olan sarımsak ezilerek uçuklu bölgeye yedirilir. Böylece sarımsağın mucizevi etkisini görmüş olacaksınız.

Bazıları uçuğun görünüşünden rahatsız olur ve makyajla kapatmaya çalışır bu son derece yanlış ve bilinçsiz bir davranıştır. Makyajda kullanılan malzemeler uçuğa zarar verir ve artmasına neden olur. İçinde amino asit bulunan balık, et, baklagil gibi yiyeceklerde direnci sağlar. Tabi ki bütün bu doğal yöntemlerin yanında doktora görünerek gerekli tedavi sağlanmalıdır.

Yorum yapın