Uğur Dündar Kimdir?

Uğur Dündar, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 28 Ağustos 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Osman Dündar, annesi Ayşe Dündar’dır. 5 kardeşten 3.südür.

Annesi Ayşe Dündar ev hanımı, babası Osman Dündar komiser yardımcısıdır. Babasının tayin işlerinden dolayı sürekli şehir değiştirmişlerdir. İlkokulu Çanakkale de okumuştur. Daha sonra Çanakkale de yaşanan depremde evleri yıkılmıştır. Çok zor zamanlar geçirmişlerdir.

Bu süreçte ablası hastalığa yakalanmıştır. Ablasını bu yakalandığı hastalık sonucu kaybetmiştir. Daha sonra yine babasının tayin işleri nedeni ile İstanbul’a taşınmışlardır. İstanbul’a taşındıktan sonra Müjdat Gezen ile yıllar süren arkadaşlıkları başlamıştır. Yıllardır devam eden arkadaşlıkları hala devam etmektedir. İkili örnek bir dostluk örneği sergilemektedirler.

Uğur Dündar’ın Eğitim Hayatı

Uğur Dündar babasının işinden dolayı sürekli şehir değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle sürekli okul değiştirmiştir. Sürekli aynı yerde ve aynı okulda okuma imkanı bulamamıştır. İlkokula İstanbul’da yazılmış fakat babasının tayini Çanakkale’ye çıkınca kaydını buradaki bir okula aldırmıştır. Çanakkale de 18 Mart İlkokulunda okumuştur.

Daha sonra tayinleri İstanbul’a çıkınca lise eğitimine İstanbul’da devam etmiştir. İstanbul’un en eski okullarından olan Vefa Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Vefa Lisesi’ni iyi bir derece ile bitirmiştir. Uğur Dündar lise eğitimden sonra İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okumuştur. Daha sonra Tuzla Piyade okulunda yedek subaylık yapar. Uğur Dündar eğitimine önem veren bir insandır. Bu nedenle her zaman iyi derceler almıştır.

Uğur Dündar’ın Kariyeri

Uğur Dündar, çok eski ve usta gazetecilerdendir. Fakat gazeteci olana kadar birçok işte yer almıştır. Banka müdürlüğünden ilaç mümessilliğine kadar birçok işte çalışmıştır. Bu işlerde aradığını bulamayan Uğur Dündar TRT’nin açtığı sınavlara girerek tanınmış ve başarılı bir gazeteci olma yolunda emin adımlarla ilerler.

1971 yılında Akdeniz Oyunlarında hem sunuculuk hem de yönetmenlik görevini üstlenir. Daha sonra Politika gazetesinde yazılar yazmaya başlar. Zamanla usta bir gazeteci olan Uğur Dündar çok sayıda ödül almıştır. Kitap yazarlığı da yapmıştır. İyi Uykular Sayın Seyirciler, Haramzade, İşte Hayatım, Haramzadenin Dönüşü ve Yalandan Kim Ölmüş başlıca eserleridir.

Uğur Dündar’ın Çalıştığı Gazete ve Kanallar

Resmi gazete, Hürriyet, Star, Sabah, Milliyet ve Sözcü çalıştığı başlıca gazetelerdir.

TRT, BBC, Show TV, Star TV, Cine 5, Kanal D, ATV, CNN Türk, Süper Kanal, Halk TV görev aldığı ve program yaptığı kanallardır.

Yorum yapın