Ukrayna Kharkiv Gezi Rehberi İle Nerelere Gidilir?

Dünya üzerinde gezilip görülebilecek çok güzel yerler vardır. Bunlardan birisi de Ukrayna ülkesinde yer alan Kharkiv şehridir. Kharkiv Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alır. Sizlere Kharkiv şehrine gitmeden oranın para birimi, konuşulan resmi dili, ülkemiz ile arasında saat farkı, ülkemizden gittiğiniz vakit orada bulunan konsolosluk bilgileri gibi genel bilgileri verelim.

 • Kharkiv para birimi nedir?
  – Kharkiv şehrinin para birimi Grivna olarak kullanılmaktadır.
 • Kharkiv resmi dili nedir?
  – Ukrayna ülkesinde yer alan Kharkiv’de Ukraynaca resmi dil olarak kullanılmaktadır.
 • Kharkiv şehri ile Türkiye arasındaki saat farkı kaçtır?
  – Türkiye arasında yaklaşık olarak 2 saat fark vardır.
 • Kharkiv’de Türk Konsolosluğu var mıdır?
  – Evet vardır. Sizlere Konsolosluk bilgilerini yazalım.
  Adresi : Ul. Arsenalnaya No : 18 Kiev
  Telefon : +380 44 281 0750 / +380 44 281 0751
  Web : kiev.be.mfa.gov.tr

Kharkiv’e Hangi Zamanda Gitmelisiniz ?

Kharkiv şehrine her zamanda doğal olarak gidilmez. Nedeni ise kış aylarının çok serin ve kar yağışlı geçmesidir. Eğer ki kış aylarında gitmeyi düşünür iseniz oldukça zor bir durumda kalmanız muhtemeldir. En güzeli yaz aylarında giderek oranın keyfini çıkarmanız olacaktır. Kış aylarında ortalama sıcaklık -4 derece iken yaz aylarında ise 20 ila 22 derece arasında değişen bir sıcaklık göstergesi vardır.

Kharkiv Ukrayna ülkesinin en büyük ikinci kentidir. Kharkiv’e ülkemizden direk olarak uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca eğer ki bu şehre gitmek için Ukrayna’nın diğer şehirlerini de gezerek ulaşmak istiyor iseniz aktarmalı olarak da şehirlerarası yolculuk yapabilirsiniz. Bu yolculuklarınızı ise demiryolu ya da karayolu ile yapmanız muhtemeldir.

Kharkiv’de kalacak yer sorunu oldukça azdır. Nedeni ise şehrin merkezinde 3 ve 4 yıldızlı oteller oldukça yoğunluktadır. Fiyat bakımından ise ülkemize oranla eşit düzeyde seyir etmektedir. Ayrıca otelde kalmak yerine bir diğer kalma yöntemi olan kiralık daireleri de düşünebilirsiniz.

Kharkiv şehrinde gezilecek yerler olarak tarihi binalar size eşlik edecektir. Ayrıca Sovyet Döneminden kalma eserleri de görmek mümkündür.

Ukrayna Kira Fiyatı ve Konut Kalitesi

Ukrayna’da kira fiyatları hem şehirden şehre, hem de şehir merkezine olan uzaklığa göre değişiklik gösterir.

Yorum yapın