Ukrayna’da Üniversite Okumak ve Ukrayna Üniversite Fiyatları Nedir?

Ukrayna’da Üniversite Okumak!

Her öğrencinin yurtdışında Üniversite okuma hayali vardır, peki bu hayali gerçekleştirmek için bilmemiz gerekenler nelerdir?
Dünya çapındaki ülkelere baktığımızda Ukrayna’nın eğitim konusundaki konumunu diğer ülkelere kıyasla oldukça çok önemli bir konumdadır.

Özellikle Taras Schevchenko, Kiev Politeknik, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi aldığı başarılar ve yetiştirdiği başarılı Öğrencileri ile dünya çapındaki Öğrencileri ilerideki Meslek Hayallerinin gerçekleşmesi için Ukrayna’ya çekmeyi başarıyor.

Ukrayna’da Eğitimin Maddi Boyutu Nedir?

Her ne kadar bu kadar başarılı verilen eğitimlerin çok pahalıya mâl olduğu düşünülse de Ukrayna’daki fiyatlar gerçekten Türkiye’ye kıyasla çok cazip.

Ukrayna’da Eğitim ile birlikte barınma ve sosyal giderleri de hesaba kattığımızda, maliyetlerin Türkiye’de yaşayan ailelerin karşılayabileceği seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Ukrayna’da Okul harcı ve Yurt Dahil Yıllık maliyeti 2.500 – 3.000 USD Ortalamasında. Seçtiğiniz Üniversiteye göre rakamlarda ufak değişiklikler olabilir. Fiyatları Türkiye ile kıyasladığımızda sanılanın aksine Ukrayna’daki eğitim masrafınız Türkiye’de okumanız durumundaki masrafınızdan daha makul fiyatlarda.

Ukrayna’da Üniversite Okumak İçin Sınav Şartı Var Mı?

Ukrayna’da Üniversite’de okumak istediğiniz bölümü seçmek için Herhangi bir sınav şartı aranmıyor. Kayıt için lise diplomanızı göstermeniz yeterli görülüyor. İlk yıl Hazırlık Eğitiminizi tamamlamanız durumunda istediğiniz bölümü seçerek eğitim görmeye başlamanız konusunda önünüze çıkabilecek herhangi bir engel yok diyebiliriz.

Ukrayna’da Alacağınız Diplomanın Dünyada Geçerliliği Ne Kadar?

Avrupa Ülkeleri arasındaki Öğrenci değişimi, üniversiteler arası tanınma gibi önemli etkenleri mümkün kılan Bologna anlaşması sayesinde bu anlaşmayı imzalayan ülkelerde diplomanızı kullanabilmeniz mümkün. Türkiye ve Ukrayna bu anlaşmayı imzalaması sebebiyle Ukrayna’da alacağınız diplomanın Türkiye’de geçerli olması YÖK’ün diplomanıza vereceği denklik ile mümkün hale geliyor.

Ukrayna’da Okumanın Çifte Kazancı!

Ukrayna’da İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dilleri arasında yapacağınız seçim ile eğitiminizi bu diller ile görebilirsiniz. Öğrenciler hem kendi dilleri hem Üniversite’de öğrenecekleri dil ile Diplomaları ile birlikte yeni bir dil öğrenerek çifte kazançlı olabiliyor. Bu dilleri öğrenmeniz Türkiye’de çok önemli avantajlara sahip olmanıza olanak sağlıyor.

Ukrayna’da Üniversite Hayatınıza İstediğiniz Üniversitede Devam Edebilirsiniz

Ukrayna’da gördüğünüz 1 yıl hazırlık eğitimi sonrası istediğiniz üniversitenin istediğiniz bölümüne nakil olarak eğitiminize farklı üniversitelerde devam edebilmeniz mümkün.

Hazırlık okuduğunuz sürece bölümleri araştırarak size uygun alanları keşfederek seçim yapmanız için yeterli süreniz bulunuyor. Eğer Rusça, Ukraynaca ve İngilizce bilerek Ukrayna’ya gidecekseniz oraya olan uyumunuzda kolaylık ve Üniversite serüveninizin tamamlanmasında büyük bir zaman kazanabilirsiniz.

Yorum yapın