Üniversite Sınavına Nasıl Çalışmalıyız ?

Üniversiteyi derece ile kazanan birkaç öğrencinin nasıl hazırlandığını anlattıkları bir konuşmalarına denk gelmiştim televizyonda.

Planlı çalıştıklarından ve kendilerine zaman ayırdıklarından bahsetmişlerdi.

Daha önce sınava girmiş başarılı olan öğrencilerin videolarını izleyebilirsin. Neler yapmışlar, nasıl bir yol izlemişler…Bu hem seni motive edecektir hem de onlardan çok şey öğrenebilirisin.

1-Plan Yapmak: Günde ne kadar çalışacağını ve hangi konuya çalışacağını belirlemek önünü görmen açısından iyi olacaktır. Bir kağıda bunları yazmak konu çalıştıktan sonra bir tik işareti koymak küçük ancak faydalı bir yöntemdir.

2-Çalışma Zamanını Belirlemek: Zihnimizin yeni şeyler öğrenmeye açık en uygun olduğu saat dilimleri vardır. Bazıları için sabah erken saatleridir , bazıları için akşam saatleridir. Bunu belirleyerek o saatlerde çalışabilirsiniz. Ayrıca ders çalışırken çok fazla rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman dilimi olmasına da dikkat edin.

3-Konuları Çalışmak: Test çözmenin çok yararı var; ancak eğer bir konuya hakim değilsen farklı sorular karşına geldiğinde takılıp kalabilirsin. Eğer konuyu iyi öğrenirsen ne çeşit sorular olursan olsun çözmekte zorlanmazsın. O nedenle konulara iyi çalışmak, hakim olmak burada önemli.

4-Soru, test çözme: Ders konusuna hakim olduktan sonra her çalıştığın konudan sonra bol bol deneme ve test soruları çözmek gerekir. Ne kadar soru çözersen o kadar pratikleşirsin ve sınav zamanında o kadar rahat olursun.

Test sorularına baktığında bazıları çok zor görünse de kolay sorular hangisi olduğunu görebiliyorsun. Mesela uzun bir paragraf sorular çok gözü korkutsa da en kolay sorulardır. Sadece o an okuduğunu anlaman gerekiyor. Bazı sorular bilgiye dayalı değildir grafiği yorumlaman gerekir. Test çözmek hem pratik kazandırdığı gibi hem de sorulara hakim olmam konusunda çok destekleyicidir.

5-Pomodoro Yöntemi: Saatlerce masa başında çalışmak değil de belli saatlerde konsantre olarak çalışmak zamanı daha verimli kullanmış olursun. Verimli ders çalışma için bu sıralar pomodoro yöntemi çok popüler. Bunu bir araştırmanı tavsiye ederim.

Yorum yapın