Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Uykusuzluğun altında yatan bazı sebepler bulunmaktadır. Çoğu zaman, aşırı yorgunluk, stres ve endişe halleri başta gelen sebeplerdir. Kişinin uykusuzluk ile mücadelesinde, ilk sırayı bitkisel reçeteler ve gıdalar almaktadır.

Uykusuzluk ile Mücadele Eden Bazı Gıdalar

Uykusuzluk ile mücadelede bitkiler ve bazı gıda maddeleri öne çıkar. Kısaca sıralamak gerekirse:

  • Ilık Süt
  • Yoğurt
  • Papatya çayı gibi bitki çayları
  • Patates
  • Bal

Uykusuzluk, başta dikkatsizlik olmak üzere, yaşam enerjisinin azalmasına yol açar. Uykusuz geçen bir gecenin ardından, gün boyu halsizlik söz konusudur. İşe ve derse konsantrasyon yeteneği azalmıştır. Dikkatte odaklanma sorunu yaşanmaktadır. Olaylar karşısında negatif düşünce ve isteksizlik hakim olmaktadır.

Kaliteli ve sağlıklı yaşamak adına, alınan gıdalar kadar uyku da önem taşımaktadır. Uykusuzluk yaşayan kişilerin, bitki çayları tüketmesi, olumlu etkiler göstermektedir. Yatmadan önce içilen, ballı ılık bir süt de etkili olmaktadır. Bal, yapısındaki şekerden dolayı, insülin seviyesini arttırarak, uyku getirmektedir. Bitkisel çaylar içerisinde ise, papatya, kediotu kökü çayı öne çıkmaktadır. Ayrıca, vişne suyu içerisinde yer alan melatonin de uyku yapıcı özelliğe sahiptir. Yatıştırıcı etkisi ile süt de yatmadan önce içilebilecek içecekler arasındadır.

Uykusuzluk Sorunu Olanların Tüketmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Uykusuzluk yaşayanların, gece yatmadan önce kafein içeren içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Aşırı miktarda tüketilecek siyah çay da uykusuzluğa yol açacaktır. İçecek olarak, akşamları siyah çayın yerine, bitkisel çaylar ikame edilmelidir. Şerbetçiotu, oğul otu gibi bitkilerin demleme yoluyla alınması önerilir.

Akşam yemeklerinde aşırıya kaçılması, uykusuzluğa yol açacaktır. Yemeklerde kullanılan baharatın fazla olması da uykusuzluk yapabilmektedir. Ayrıca protein içerikli ürünleri aşırı tüketmek te uykusuzluk yapacaktır. Beyin üzerinde uyarıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Akşam sekizden sonra yemek yememek, uykusuzluk yaşamamak için önemlidir.

Alkol kullanımı, uykuya daldıktan sonra, uyku bölünmesi yaratmaktadır. Bu yüzden, aşırı alkol tüketiminden kaçınmak gerekir. Stres ve iş hayatındaki problemler, uyku düzenini bozabilir. Bu sebeple, uykuya dalmadan önce daha olumlu şeyler düşünmek önem taşır. Kişinin beslenme düzeni ile birlikte, yaşam stilinde de değişiklik yapması önerilir.

Yorum yapın