Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Gün boyu yorulan bedenimizin, kaslarımızın, sinir uçlarımızın gevşeyip rahatlaya bilmesi ve kendini onara bilmesi için için, uyku gereklidir.

Uykusuzluğun Nedenleri?

Uyumamız gereken süre zarfında, eğer uyuyamıyor ve uykumuzu alamıyorsak, bu bedenen ve ruhen bize yıpratan bir sürece sokacaktır. Küçük yaştaki bireyler için ortalama uyku saati 9-10 saat iken bu durum, yetişkinlere 7 ila 8 saate düşmektedir. Kişiden kişiye değişse de, genelde yaş ilerledikçe vücudun az çalışmasına eş orantılı olarak, uyku saatleri de düşmektedir. Yapılan bir çok deney şunu göstermiştir ki, mutlu ve neşeli insanlar diğer insanlara göre daha az uyurlar.

Uykusuzluğun sebepleri arasında birçok etken bulunabilir. Bu etkenlere göz atalım.

Yeni doğan bebeklerde uykusuzluk çok olarak görülmektedir. Sizin de bebeğinizde böyle bir durum varsa, hemen korkuya kapılmayın. Bunun sebebi, bebeklerin gece ve gündüz ayrımı yapamamalarından kaynaklanır.

Uykuya geç saatlerde dalmakta uykusuzluğun nedenleri arasında yerini almıştır. Günümüzde bir çok insan bu sebepten dolayı uykusuzluk çekmektedir. Derin uykuya yani Rem uykuya geç geçen insanlarda uykusuzluk görülür.

Uykusuzluğun diğer bir sebebi de psikolojik rahatsızlıklardan gelmektedir. Psikolojik ilaç kullanan bireylerde sıklıkla, uykusuzluk problemleri görülür. Sizde psikolojik olarak bir ilaç kullanıyorsanız, bu durumu hekiminize mutlaka bildirin.

Akşamları aşırı çay, kahve ve şekerli gıdalardan uzak durun. Yapılan araştırmalar ve testler şunu gösteriyor ki, akşam üzeri içilen çay, kahve ve atıştırılan şekerli gıdaların, beyni uyarmasından dolayı, uykuya geçme aşaması gecikmektedir. Uyku sorunu çekiyorsanız, bu tür yiyecek ve içeceklerden akşamları uzak durmanızı tavsiye ederiz.

İleri derecede uykusuzluk çekiyorsanız, size tavsiyemiz bir an önce bu konuda bir hekime gözükmeniz olacaktır. Bunun dışında size önerebileceğimiz bazı besinler vardır. Bu besinler sizin uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yatmadan 1 – 2 saat önce yiyeceğiniz, yoğurt, et, süt, ayran, yumurta ve badem, uyumanızı kolaylaştıracaktır.

Yorum yapın