Uzay Hakkında Duymadığınız İlginç Bilgiler

Uzay, içerisinde bulunduğumuz uçsuz bucaksız bir boşluk diyebiliriz. Gezegenler ve galaksiler ile bizi büyüleyen uzayımız her geçen gün genişlemekte. Bugün siz değerli okurlarımıza uzay hakkında bilinmeyen ilginç bilgileri sizler ile paylaşacağız. Sonsuz boşluğumuza yolculuk başlıyor..

Uzay Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler;

Uzayda hiç bir ses yoktur. Tamamen sessiz bir boşluk diyebiliriz.

Biliyor muydunuz? Astronotlar her gün en az 2 saat boyunca egzersiz yapmak zorundalar. Eğer egzersizlerini yapmazlar ise vücutlarında kas kütlesi kaybı olacaktır.

Astronot kıyafetinin değeri sizler şaşırtacak kadar pahalı, tamı tamına 11 milyon dolar değeri bulunmaktadır.

Galaksilerin merkezlerinde güneşten tamı tamına 18 milyar kat daha ağır kara delikler bulunmaktadır.

Uzayın %73’ü karanlıktan ibarettir.

Uzayda bulunan en yaşlı yıldız ise “Kırmızı Dev” adlı yıldızdır. Yaşı tam olarak 13,2 milyardır.

Güneş sistemimizin en hızlı dönen gezegeni ise Jüpiter’dir. Bir gün 10 saat sürmektedir.

Uzayda her hangi bir madde yere düşmez veya dökülmez sebebi ise uzayda yer çekimi bulunmamasıdır.

Astronotlar uluslar arası uzay istasyonda eğer 6 ay gibi bir süre kalırlar ise dünyaya daha uzun bir boy ile dönmekteler. %3’lük bir büyüme olmakta sebebi ise uzayda yer çekimi bulunmamasıdır.

Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’dir. 1961 yılında Vostok 1 adlı uzay aracı ile uzaya çıkmıştır.

Güneş sistemimizin en ağır gezegeni ise Jüpiter’dir. Diğer gezegenlere göre iki kar daha ağırdır. Jüpiter neredeyse tamamı gazdan oluşmaktadır.

Uzayda eğer uzun bir süre kalırsanız dünyaya geldiğiniz ilk zamanlarda yürümekte zorlanırsınız. Bir hafta boyunca süren bu yürüme zorluğunun sebebi ise uzayda yer çekiminin olmaması ile vücudun uzaya alışmasıdır. Dünyaya geldiğinde yer çekimi sebebi ile yürüme zorlukları oluşmaktadır.

Uzaya giden ilk kadın ise Valentina Tereskhova’dır. 1963 yılında Vostok 6 adlı uzay gemisi ile uzaya çıkmıştır. Uzay hemen hemen her gün genişlemektedir. Bilim insanları uzayın hala son noktasını bulamamıştırlar.

Çoğu kişi dünyanın en büyük dağının Everest olduğunu bilir fakat güneş sistemimizin en büyük dağı ise Mars’ta bulunan 21 km uzunluğa sahip Olympus dağıdır.

Dünyanın en dayanıklı canlısı olan Tardigrad, uzay ortamında 10 gün boyunca yaşayabilmektedir.

Yorum yapın