Uzay Istasyonunun Ömrü Kısa!

Nasa’nın, 10 yıllık çalışma sonunda tamamlanma aşamasına gelen Uluslararası Uzay İstasyonu’nu, 2016 yılında yörüngesinden çıkarmayı hedefliyor.
Uluslararası Uzay İstasyonu, insanlığın şimdilerde uzaydaki en değerli çalışması oldu. 10 yıl önce inşaatına başlanan istasyonun Nasa’nın şok açıklaması ile güne damgasını vurdu. Nasa 2016 yılının ilk çeğreğinde bu istasyonu yörüngeden çıkarmayı planlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu, atmosfere çekilecek ve burada yanması sağlanacak. Pasifik okyanusuna düşürülüp yok edilecek.

Sebep: Tamamen Duygusal

İstasyon bir futbol sahasından daha büyük ve 20 ton ağırlığında. 90 dakikada bir dünyanın etrafında dönüyor ve de geceleri çıplak gözle görülebiliyor.
Nasa gerekçe olarak ekonomik nedenleri önesürdü. Nasa 2015′ten sonra istasyonu finanse edemeyeceğini, bunu istese dahi ABD ve müttefiklerine yıllık masrafının 100 Milyar Dolar civarında olacağını savundu. Hatta şimdiden Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bütçesinde önemli oranda kesintiler yapılmış durumda.
Dier bir neden ise Nasa’nın Aa’ya yönelme düşünceleri. Uzmanlar ve bazı kongre üyeleri Nasa’nın bu İstasyonunu yok etmesine karşı. Uzay aracının daha faal çalışmasını savunan uzmanlar ve bazı kongre üyleri, aracın tasfiyesinin ABD’nin uzay keşfini olumsuz yönde etkileyeceğini savunuyorlar.

Yorum yapın