Uzaya Gidecek İlk Türk Kim? İşte Aranan Özellikler!

Uzaya gidecek ilk Türk’ün sahip olması gereken özellikler açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan edilen bilgilere göre uzaya çıkacak ilk Türk’ün havacılık geçmişi olması ve bazı fiziksel özelliklere sahip olması gerekiyor. Uzaya ilk hangi Türk gidecek? Sahip olması gereken özellikler neler? vb. soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabileceksiniz.

Uzaya Gidecek İlk Türk’ün Sahip Olması Gereken Özellikler

Türkiye ve dünya gündeminde hayli konuşulan Milli Uzay Programı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Anadolu Ajansı’nın kamuoyuna sunduğu haber şöyledir; “uzaya çıkacak ilk Türk vatandaşın çok ciddi bir süreçten geçeceğini bildirmekteyiz. Uzaya çıkacak ilk Türk’ün havacılık geçmişine sahip olması gerekiyor. Havacılık ve Uzay ile spor ve psikolojisi alanında uzman olan kişiler belirli kriterler belirleyecekler. Ayrıca uzaya çıkacak ilk Türk’ün uzay bilimleri, mühendislik ve matematik alanında ileri seviye bilgi sahibi olması gerekiyor. Tüm özelliklere sahip olan kişilerin belirli bir kaç fiziksel özelliklere de sahip olması gerekecek.”

3 Aday Belirlenecek Ve Aralarından Sadece 1 Tanesi Uzaya Çıkacak

Anadolu Ajansı’ndan edinilen diğer bir bilgiye göre uzaya gidecek Türk vatandaşın, Astronot kıyafetiyle uyumlu fiziksel bir yapıya sahip olması gerekecek. Ayrıca seçilen kişinin keskin gözlere sahip olması, her iki göz seviyesinin 20/20 olması gerekiyor. Tansiyon ve şeker gibi benzeri sorunlara sahip olan vatandaşlar uzaya gitmek için başvuramayacak. Ayrıca sigara ve alkol kullanılmaması, kronik veya psikolojik bir rahatsızlığı bulunmaması gibi benzer şartla bulunmaktadır.

Uzaya gidecek ilk üç aday belirlenecek. Bu adaylar askeri veya sivil havacılık geçmişe sahip birisi olabilecek. Zorlu eğitim yaklaşık 2 yıl boyunca sürecek ve eğitimde en başarılı olan kişi uzaya çıkan ilk Türk olacak. Seçilen kişiyi uzayda zorlu görevler bekliyor olacak, umarız ülkemiz bu süreçte oldukça başarılı olur.

Ülkemiz günden güne sanayi konusunda kendini geliştirmekte ve Türkiye’nin yeni hedefi ise 2023’de uzaya çıkmak. Türkiye’nin uzay konusunda daha büyük adımlar atacağını düşünüyoruz.

Yorum yapın