Uzaydaki İlk Adam; Yuri Gagarin

Her Nisan ayında dünya çapındaki insanlar Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin‘in hayatını ve eserlerini kutluyorlar. Uzayda gezen, dünyadaki ilk insandır. Tüm bunları 12 Nisan 1961’de 108 dakikalık bir uçuşla tamamladı. Görev süresince uzaya giden herkesin deneyimlediği ağırlıksızlık duygusu üzerine yorum yaptı. Birçok bakımdan o, uzay uçuşunun öncüsüydü, hayatını yalnızca ülkesi için değil, insanlığın dış alan araştırması için kullanıyordu.

Uçuşunu hatırlayan Amerikalılar için, Yuri Gagarin’in uzay macerası karışık duygularla izledikleri bir şeydi: evet, uzaya ayak basacak ilk insan olmak harikaydı. Sovyet uzay ajansı, ülkesinin ve ABD’nin birbirleriyle sıkça çatışması yaşanan bir başarıydı. Bununla birlikte ABD’de acı duygular içerisindeydi, çünkü bunu ilk NASA yapamamıştı 🙁

Vostok 1‘in uçuşu insan uzay uçuşunda bir dönüm noktasıydı ve Yuri Gagarin yıldızların keşfi konusunda bir filiz verdi.

Hayatı

Gagarin 9 Mart 1934’te doğdu. Genç bir yetişkin olarak, yerel bir hava kulübünde uçuş eğitimi aldı ve orduda uçuş kariyerine devam etti. 1960 yılında, 20 kozmonot grubunun parçası olan ve onları Ay’a ve ötesine götürmesi planlanan bir dizi misyon için eğitim alan Sovyet uzay programı için seçildi.

12 Nisan 1961’de Gagarin, Vostok kapsülüne girdi ve Baikonur Cosmodrom’undan fırlatıldı. Bugünkü Rusya’nın başlama bölgesi olarak kaldı. Başlattığı tabletin adı “Gagarin’s Start”. Aynı zamanda Sovyet uzay ajansının 4 Ekim 1957’de ünlü Sputnik 1’i başlattığı tablonun aynısı.

Yuri Gagarin’in uzaya gitmesinden bir ay sonra, ABD’li astronot olan Alan Shephard, Jr, HIS’i ilk uçuşa getirdi. Yuri, “Sovyetler Birliği Kahramanı” seçildi, dünyayı onun başarılarından bahsetti ve Sovyet Hava Kuvvetleri saflarına hızla yükseldi. Uzaya tekrar uçmalarına asla izin verilmedi ve Star City kozmonot antrenman üssü için antrenör yardımcısı oldu. Uzay mühendisliği çalışmalarında çalışırken ve gelecekteki uzay uçaklarıyla ilgili tezini yazarken savaş pilotu olarak uçmaya devam etti.

Yuri Gagarin, 27 Mart 1968’de, Apollo 1 felâketinden Meydan Okumak ve Kolombiya’daki mekik aksiliklerine kadar uzay uçuş kazalarında ölen birçok astronottan birinde rutin bir eğitim uçuşunda öldü . Bazı haince faaliyetlerin kazasına yol açtığına dair çok fazla spekülasyon yapıldı (kanıtlanmamıştır). Hatalı hava durumu raporlarının ya da havalandırma arızalarının Gagarin ve onun uçuş öğretmeni Vladimir Seryogin’in ölümüne yol açması gibi sonuçlar doğurdu.

Yorum yapın