Üzülünce Ortaya Çıkan Ağrılar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hayatı olumsuz etkileyen ayrıca yaşam kalitesini oldukça fazla düşüren baş ağrısı, sırt ağrısı, bel ve boyun ağrıları gibi nedenler bir çok kişiyi olumsuz etki ekmektedir. Ağrıların başlıca nedenlerinden biride üzülmek olduğunu biliyor muydunuz. Moral bozukluğu gibi sıkıntılı anlarda üzülmek herkesi olumsuz etkilemiştir ayrıca kişide var olan hastalıkları da artırmaktadır. Şimdi sizlere çok üzülmenin neden olduğu hastalıklar ve var olan hastalıkları da artırdığı 7 hastalık hakkında bilgiler vereceğim.

Üzülünce Başlayan Ağrıların Nedenleri?

Üzülünce başım ağrıyor diyorsanız nedeni stresten kaynaklanan gerilim tipi baş ağrısı olabilir. Çünkü üzüntü ve stres migren ataklarını tetikleyerek ortaya baş ağrıları çıkarmaktadır. Eğer normalde baş ağrısı çok fazla yaşıyorsanız üzülmek size iyi gelmeyecektir mutlaka moralinizi yüksek tutmalı aksi halde gerilim tipi baş ağrısı başlar yada artar kendinize dikkat etmelisiniz.

Bel ve boyun ağrıları toplumda oldukça fazla görülen ağrı tipleridir. Çok üzülünce vücutta kas spazmı artarak bel ve boyun ağrıları ortaya çıkar. Eğer sizde de bel ve boyun ağrıları üzülme durumlarında çıkıyor veya artıyor ise mutlaka moralinizi yüksek tutmaya çalışmalısınız.

Sırt ağrıları özellikle uzun süreli moral bozukluğu üzülme gibi durumlarda artar. Bu nedenle hayatın bütün yükünü sırtınıza yüklemekten kaçının mutlaka moralinizi yüksek tutmalısınız.

Bir diğer neden ise Fibromiyalji olabilir son zamanlarda artmakta olan vücut ağrıları ve sürekli yorgunluk hissi çok üzülme durumlarında fibromiyalji sendromunu tetiklemektedir.

Üzüntülü durumlarda diş sıkma artar bu nedenle de dişlere yapılan baskı Trigeminal nevralji sinir ağrısını tetikler. Eğer nevralji artmasını istemiyorsanız mutlaka moralinizi yüksek tutmaya çalışmalısınız.

Romatizmal ağrılar ise kronik ağrılara neden olarak üzüntülü zamanlarda ağrılar daha da artar. Her ne kadar üzüntüyle alakası olmadığı düşünülse de üzüntülü durumlarda kronik ağrıların artığını göreceksiniz.

Stresli ve üzüntülü durumlarda dış sıkması sonucu baskı çene ve dişlerde ağrıları ortaya çıkarır. Bir çok kişi üzüntülü durumlarda dişlerini sıkar toplumda yaygın olduğunu biliyoruz. Diş ağrılarının bir nedeni de üzüntüdür. Kesinlikle diş sıkma alışkanlığından vazgeçmeliyiz yoksa diş ağrıları görüldüğü gibi çene ağrıları da ortaya çıkar.

Evet sizlere üzüntülü durumlarda ortaya çıkan 7 hastalığı anlatmaya çalıştık. Stres ve çok üzülmek bir çok hastalığa neden olduğu gibi var olan hastalığı da tetiklemektedir. Şimdi diyeceksiniz ki strese girmemek ve üzülmemek elde mi tabi ki de hepimiz insanız mutlaka stres ve üzüntülü durumlarla karşılaşıyor fakat böyle durumlarda kendi kendimizin doktoru olmayı bileceğiz.

Yorum yapın