Uzun Süredir Yok Olan Zeus Virüsü Tekrar Piyasada

Dünyada çapında oldukça büyük tehdit oluşturan ve ilk olarak 2007 yılında kendini bizlere tanıtan Zeus virüsü tekrardan bizlerle.

2007 yılında dünyanın en büyük alışveriş sitelerin tutun da meşhur araştırma ve devlet sitelerine kadar bulaşan Zeus, büyük bir kaos ortamı yaratmıştı. Sanırım bu virüse karşı alınan önlemler kısa zamanda etkisini göstermiş ve biraz da bu salgının önüne geçilebilmişti. Ancak yine de bu sinsi virüs bazı bilgisayarlar da görevini yerine getiriyordu.

Peki, nedir bu Zeus virüsü?

Zeus virüsü oldukça sinsi bir virüstür. Yeni versiyonları anti virüs yazılımlarının çoğunda tanınmaz. Öncelikli olarak her gün milyonlarca kişinin girdiği web sitelerine kendini yerleştirilen Zeus, buradan milyonlarca bilgisayara yayılarak çok büyük bir tehdit haline geliyor. Virüs bilgisayara bulaştığında kendini saklıyor ve bulunmasını neredeyse imkansız haline getiriyor. Kullanıcı ne zaman bankacılık işlemlerini yapmaya başlarsa işe o zaman virüs devreye giriyor ve kullanıcının banka hesap bilgilerini ele geçiriyor. Ardından tabi banka hesabının boşaltılması fazla bir zaman almıyor

Yeniden Zeus

Uzun zaman önce uzmanlar tarafından ortadan kaldırılan bu tehdidin günümüzde yeni sürümler ile karşımıza çıkmaya başladığı söyleniyor. Saldırılar şimdilerde Facebook üzerinde yapılmakta. Virüsün yeni sürümleri belli ki kurbanlarını artık sosyal medya mecraları üzerinde avlayacak. Bu yüzden ortalık şimdiden karışmaya başlandı. Olaylar büyümeden Facebook yönetiminin buna bir önlem alması gerekiyor. İlerleyen günlerde önlem alınmadığı takdirde Zeus ismini çok daha sık duyacağız gibi geliyor.

Yorum yapın