Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yazın gelmesiyle tatil sezonu da açılmakta insanlar şehir hayatından biraz olsun uzaklaşmak için ya tatil merkezlerine yada memleketlerine gitmek için hazırlıyor uzun yol şehir hayatındaki kısa mesafeli yola benzemez bu yüzden dikkat edilecek bazı hususlar vardır bunlara dikkat etmesi gereken özellikle araç kullanacak kişiler. Trafik kazalarında yazın artış gözlenmekte çünkü insanlar şehir dışına çıkarken gerekli tedbirleri almadan çıkıyor. Kazalara neden olan birinci neden ise uyku uykusuz yola çıkarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi riske atmış olursunuz ben uyumam deyip de çıkmayın siz uyumuyorsunuz belli bir saatten sonra gözleriniz açık olsa dahi beyniniz uyuyor siz fark etmiyorsunuz ama trafikte bir anlık dalgınlık pahalıya mal olabilir.

Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uykusuz yola kesinlikle çıkmayın yeterince uyuduğunuzdan emin olun.
  • Alkol kullandıktan sonra şoför koltuğuna kesinlikle oturmayın.
  • Aracınızın bakımını yaptırın eksiklerini tamamlayın yoksa sizi yarı yolda bırakabilir.
  • Tatil yapacağınız yere gidene kadar sık sık dinlenin mola verin.
  • Eğer yorulursanız kesinlikle aracı parka çekin uyuyun dinlenin.
  • Dikkatinizi yoldan başka yere vermeyiniz.

Yola çıkmadan önce fazla yemek yemeyin az yerseniz uykunuzda gelmez. Aracın lastikleri kabak olmamalıdır lastiklerinize güvenmiyorsanız kesinlikle değiştirin. Sollama yaparken arkadan gelen araca dikkat ediniz önünüzü görmeden sollama yapmayınız. Hız limitini aşmayın gideceğiniz yere 1 saat geç gidin sağ salim gidin unutmayın aşırı hız tehlikelidir.

Arkadaşlar kesinlikle önerileri kulak arkası yapmayın uzun yol kısa yola benzemez insanı yorar çok dikkat olunuz neden sık sık mola vermelisiniz uykunuz gelmese dahi mola verin ki kan dolaşımınız dengelensin. Sağ salim sevdiklerinizin yanına gidip tekrar dönmeniz dileğiyle unutmayın sevdiklerinizin hayatı sizin elinizde.

Yorum yapın