Vajinal Akıntı Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan, herhangi bir hastalıkla ilgisi olmayan vücudun kendi ürettiği sıvıdır.

Vajinal akıntı asıl nedeni; fizyolojiktir. Kadınlık hormonu sebebiyle rahim, rahim ağzındaki dar kanallardan ve vajina bölgesindeki bezlerden salgılanan sıvıdır. Kadınların fizyolojik özellerine bağlı olarak oluşan akışkan, şeffaf, beyaz ya da açık sarı renkli sıvıdır. Bu sıvı hakkında bilgi sahibi olmanız tedavi sürecine hız verecektir. Bunun için gerekli bilgileri edinmelisiniz.

Vajinal akıntı rahim ağzı salgısıyla birlikte kendini sürekli yeniler ve devamlılığı vardır. Normal günlerde olduğu gibi regl dönemlerinde de olabilir. Vajinal akıntının özellikleri arasında her gün akıntı olması, kokusuz olması, regl gibi ağrı verici olmaması gibi durumlar vardır. Vajinal akıntılar genelde kokusuz olması ile birlikte, bazı kişilerde harekete bağlı olarak ter kokusu ile karışık bir koku etkisi olabilmektedir.

Akıntının miktarına göre günlük ped kullanılacak kadar fazla da olabilir. Bunun yanında yumurtlama döneminde fazlaca hissedilebilen, akışkandan biraz daha koyu kıvamda meydana gelir. Yani yumurtlama döneminde vajina bölgesindeki bezler daha hızlı ve aktif çalışmaktadır. Akıntı fazlalaşırsa mutlaka uzman bir hekimden destek alınması yararınıza olacaktır. Bu sayede sağlıklı bir çözüme ulaşım sağlayabilirsiniz. Günümüzde birçok kadın bu rahatsızlıktan dolayı hekime başvuru yapmaktadır.

Vajina Akıntısı Hastalık Belirtisi Mi?

Fizyolojik vajinal akıntılar bir hastalık değildir. Her kadında yaşanan sıradan bir olaydır. Tedavi gerektirecek veya engellenecek bir durum değildir. Ancak bunun yanı sıra patolojik vajinal akıntılar da vardır. Patolojik vajinal akıntılar tedavi gerektirir. Patolojik vajinal akıntıların belirtileri ise; normal akıntıya göre renginin farklı olması (kahverengi, kanla karışık, koyu sarı gibi) idrar yaparken cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma, kötü koku, sıvının kanlı olması kasık ve bel ağrıları gibi durumlardır.

Bu belirtilerden herhangi biri veya bir kaçı oluştuğunda doktora başvurulması ve tedavi sürecinin başlaması gerekmektedir. Patolojik vajinal akıntıların yani genital bölge enfeksiyonlarının sebepleri ise; pedler, vajinal tamponlar, prezervatif gibi yabancı maddelerin vajina ile temasıdır. Kullanılacak malzemede kimyasal içerik olmamasına mutlaka özen göstermeniz gerekir.

Yorum yapın