Vajinal Mantar Enfeksiyonu ve Cinsellik

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Vajinal mantar enfeksiyonları oldukça yaygın bir sağlık durumudur. Vajinal bölgede anormal vajinal akıntıya, idrar yaparken rahatsızlığa ve kaşıntıya ve yanmaya neden olabilirler. Bu semptomlar seks yapmanıza engel olabilir

Bir maya enfeksiyonu ile cinsel ilişkiye girmek, semptom göstermese bile risk taşıyabilir. Cinsel aktivite, semptomların geri dönmesine izin vererek enfeksiyonu uzatabilir. Bu belirtiler, öncekilerden daha kötü olabilir.

Cinsel aktivite de enfeksiyonu sizden partnerinize aktarabilir.

Mantar enfeksiyonu ile cinsel ilişkiye girmek çok acı verici olabilir veya en iyi ihtimalle çok rahatsız edici olabilir.

Eğer labia ya da vulvalarınız şişmişse, cilt-deri teması çok sert olabilir. Sürtünme cildin tahriş olmasına neden olacaktır.

Penetrasyon iltihaplı dokuyu arttırabilir, ayrıca kaşıntı ve tahrişleri arttırabilir. Ve vajinaya herhangi bir şey sokmak – ister seks oyuncağı, ister parmak, ister dildo – yeni bakteriler ekleyebilir. Bu, enfeksiyonunuzu daha şiddetli hale getirebilir.

Uyarıldığınızda vajinanız kendi kendini yağlamaya başlayabilir. Bu zaten nemli bir ortama daha fazla nem ekleyebilir, kaşıntı ve akıntıyı daha belirgin hale getirir.

Seks, Enfeksiyonu Partnerinize Geçirebilir

Partnerinize cinsel aktivite yoluyla bir maya enfeksiyonu iletmek mümkün olsa da, bunun olasılığı eşinizin anatomisine bağlıdır.

Cinsel eşinizin bir penisi varsa, sizden bir mantar enfeksiyonu geçirme olasılığı daha düşüktür. Vajinal bir mantar enfeksiyonu olan bir eş ile korunmasız cinsel ilişkiye sahip olan bir penisi olan kişilerin yaklaşık yüzde 15’i enfekte olacaktır. Sünnetsiz bir penisi olanların etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Cinsel partneriniz vajinaya sahipse, daha duyarlı olabilirler. Bununla birlikte, mevcut tıbbi literatür, aslında ne kadar nadir veya büyük olasılıkla karıştırılmaktadır. Anekdot niteliğinde kanıtlar bunun olabileceğini düşündürmektedir, ancak bunun nasıl ve neden gerçekleştiğini belirlemek için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Seks İyileşmeyi Geciktirebilir

Bir maya enfeksiyonu sırasında cinsel aktiviteye girişmek de iyileşme sürecinizi bozabilir. Ve eğer semptomlarınızı şiddetlendirirse, iyileşmeniz daha uzun sürebilir.

Eğer partneriniz sizinle cinsel aktiviteye girdikten sonra bir maya enfeksiyonu geliştirirse, bir sonraki cinsel karşılaşmanızda size geri verebilirler. Her ikisi de başarılı bir şekilde iyileşene kadar bunu yapmak, bu döngünün devam etmesini önlemenin tek yoludur.

Bir Maya Enfeksiyonu Genellikle Ne Kadar Sürer?

İlk maya enfeksiyonunuz buysa, doktorunuz muhtemelen reçetesiz veya reçeteli antifungal ilaç tedavisini kısa bir süre için reçete edecektir. Bu, enfeksiyonu dört ila yedi gün içinde temizlemelidir.

Çoğu antifungal ilaçlar yağ bazlıdır. Yağ lateks ve poliizopren prezervatiflere zarar verebilir. Bu, cinsel ilişki sırasında hamileliği veya hastalığı önlemek için kondomlara güveniyorsanız, siz ve eşinizin risk altında olabileceği anlamına gelir.

Alternatif tedavileri tercih ederseniz, maya enfeksiyonunuz birkaç hafta veya daha fazla sürebilir. Bazı kadınlar çözülecek gibi görünen maya enfeksiyonlarına sahiptir, ancak daha sonra yeniden doğarlar. Bu maya enfeksiyonları, bir tur antibiyotik olmadan ve altı aya kadar bakım tedavisinden tamamen uzaklaşmayabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz

Eğer bu ilk kez bir mantar enfeksiyonu geçiriyorsa, doktorunuza bakın ve resmi bir teşhis alın. Maya enfeksiyonları diğer vajinal enfeksiyonlara benzer semptomlara sahip olabilir.

Doktorunuz mikonazol (Monistat), butokonazol (Gynazol) veya terkonazol (Terazol) gibi antifungal ilaçlar önerebilir. Bu kremlerin çoğu vajinal veya penil maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Reçetesiz bir tedaviyi kullandıktan sonra semptomlarınız devam ederse, diğer tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Aşağıdaki durumlarda, maya enfeksiyonunuz hakkında doktorunuzu da aramalısınız:

  • Vajinanızın etrafında yırtıklar veya kesikler, kızarıklık ve şişlik gibi ciddi belirtilerin var.
  • Geçtiğimiz yıl dört veya daha fazla mantar enfeksiyonunuz var.
  • Hamileyseniz veya şeker hastalığınız, HIV veya bağışıklık sisteminizi etkileyen başka bir durumunuz var.

Yorum yapın