Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bacak bölgesindeki toplardamarlar kirli kanın yerçekiminin ters yönünde akciğere götürülerek temizlenmesi işleminde önemli bir rol oynuyor. Bu önemli rolü oynarken toplardamarlar içerisinde bulunan kanallar sayesinde kirli kanın yerçekiminin tersi önünde aşağı doğru gitmesine engel oluyorlar. Bu kapaklarda meydana bir hasar ortaya çıktığında oluşan birikinti vücudun dışarısına taşıyor ve bunun adına varis rahatsızlığı deniyoruz. Ülkemizde her beş kişiden bir birisinde görülen bu rahatsızlığın temel sebebi ağır sporlar yapmak, genetik rahatsızlıklar veya uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanabiliyor. Varis rahatsızlığına yakalanan insanların en sık başvurduğu yöntemler ise basınçlı çoraplar yardımıyla ağrıları azaltmak olarak biliniyor.

Varisi tetikleyen sebepler nelerdir?

Varisi tetikleyen en önemli sebepleri arasında düzensiz beslenme, ağır sporlar yapma ve genetik rahatsızlıklar geliyor. Dolaşım esnasında toplardamarların buçuktaki kirli kanlı hızlı bir şekilde toparla bilmesi sağlıklı bir vücutta sağlıksız, ya da oranla çok daha basit gerçekleşebiliyor. Kapakcıklar da ortaya gelen hasarların toplardamarların işini son derece zorlaştırdığı bir durum söz konusu olduğundan ötürü sağlıklı beslenen insanların varis rahatsızlığına yakalanma ihtimali son derece düşük oluyor. Bununla beraber genetik bir durumda söz konusudur. Ailenizle varis rahatsızlığı genetik olarak bulunuyorsa sizlerde karşılaşma olasılığı son derece yüksektir. Bir diğer varisleri ortaya çıkaran sebep ise ağır eşyalar kaldırmak ve ayakta fazla durmaktır.

Varis çorabı tedavide ne rol oynar?

Basınçlı varış çorabı giyen insanlar tedavi işlemlerinde son derece büyük bir rol oynamasa da hastayı rahatlattı için bu çorapları giyiyorlar. Basın sayesinde gücünün dışarı taşmış olan kirli kan birikintisinin vücuda tekrardan yapıştırılması sağlanarak toplardamarların işlevleri bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalışıyor. Bununla beraber son derece geçici bir yöntem olan ve bir benzetme yapılması gerekirse ağrı kesici olarak kullanabilecek bu yöntem kalıcı bir sonuç için oldukça uygunsuzdur. Ülkemizde çok sayıda insanın ameliyat sonrasında varis hastalığın tekrar nüksetmesi gibi durumlarda bu basınçlı Çorapları tercih ettiğini biliyoruz. Kalıcı bir program olmakla beraber geçici rahatlık verdiği için çok sayıda insan tarafından tavsiye edilen ve kullanılan önemli bir yöntemdir.

Yorum yapın