Varlık Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? Amaçları Nelerdir?

Halkın sahip olduğu varlıkları daha karlı yönetebilmek için kurulmuş olan varlık fonu kurumu ekonomiyi güçlendirmek hedefindedir.

Birçok kişinin adını bildiği fakat işleyişini merak ettiği bu kurum Türkiye Varlık Fonu yönetimi A. Ş. Başbakanlık bünyesinde olup kuralları olan anonim şirket yapısına sahiptir. 2016 yılında kurulan bu şirket belirli birkaç şirketi yönetebilmek adına kurulmuştur. Ziraat Bankası, BOTAŞ, THY gibi birkaç şirket varlık fonuna devredilmiştir.

Esas icraat konusuna gelince, fonların kurulması, fonların yönetimi, sermaye piyasasına renk ve içerikte genişlik sağlamak, yatırımlara iştirak etmek, yabancı kaynak sağlamak, halka ait maddi değerleri ekonomide dolaşımını sağlamak gibi örneklerle bu fon ve fona bağlı alt fonları kuran ve yöneten bu şirket kurulmuştur, ağustos 2016 da resmi gazetede yayınlanarak.

Varlık Fonu Amaçları

Çok büyük yatırımlara finans kaynağı oluşturan varlık fonu bankaların işleyişini bu alanda aşağıya çekmektedir. İstikrarı sağlamaya yönelik varlık fonun kuruluş sermayesini özelleştirme fonu tarafından sağlanmıştır. 50 milyon lira sermayeyle kurulmuştur, varlık fonu.

Kalkınmaya hız kazandırma amacında olan bu fon şirketlere, büyük projelere kaynak temin etmektedir. Varlık fonunun şeffaf olması en önemli hususlardan biridir, yatırımcılar için. Bakanlar Kurulunca izlenebilecek bir denetim yapısı olmakla birlikte diğer ülkelerdeki benzer kurumlarla benzerlik göstermektedir bu özelliği. Yatırımcıların çok büyük ilgisini çeken bu şirket yapısıyla çok büyük yatırım imkânları tanımaktadır, yatırımcılara.

Varlık Fonu Yönetimi

Türkiye varlık fonunun yönetim kurulu başkanlığında Mehmet bostan yer alırken kurulun üyeleri ise Kerem Alkin, Himmet Karadağ, oral Erdoğan ve yiğit bulut tur.

Varlık fonu miktarlarına ülkelere göre göz atacak olursak, Norveç birinci sırada olmakla birlikte 885 milyar dolar, Çin 814 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 792 milyar dolar, Kuveyt 592 milyar dolar, Suudi Arabistan ise 576 milyar dolardadır.

Bazı ülkeler Türkiye den önce kurmuştur varlık fonu kurumlarını, örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri, Papua Yeni Gine. Bizden daha az gelişmiş ülkelerin bazılarında bile Türkiye den daha önce kurulduğu görülmektedir. Bizden önce kuran ülkelerin sayısı da oldukça yüksektir.

Yorum yapın