Vegan Diyet Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Vegan Diyet Nedir? Diyetin de veganı mı olur ya da ne yenir o diyette demeyin. Hele hele diyet yapma kararınız vegan olmayı düşünmeye başlamanızla aynı tarihe denk geliyorsa bu çok iyi bir denk geliştir. Çünkü bir taşla iki kuş! Aynı anda hem beslenme biçiminizi tamamen değiştirmiş ve bu yeni yöntemle de zayıflamış oluyorsunuz. Hem emin olun, bu şekilde de o kadar lezzetli yiyecekler bulacaksınız ki! Hatta “neden daha önce vegan olmadım ki!” bile diyebilirsiniz. Aklınızda “ama gerçekten bedensel oalrak ihtiyaç olduğum vitaminler, mineraller, proteinler karşılanacak mı?” sorusu varsa, “evet karşılanacak” olacaktır cevabı çünkü beslenme tarzınız değiştiği ve sağlığınızı da bu yüzden tehlikeye atmayı aklınızın ucundan bile geçirmediğiniz için ona da özellikle dikkat edeceksiniz. Hatta bu süreçte o kadar çok makale okuyacaksınız ki, belki yiyeceklerle ilgili bir sür gerçeği de ilk defa duyacak ve yeni bir öğrenme alanı yaratacaksınız kendinize. Örneğin, B12 için neler yemeliyim, protein için ne içmeliyim, soya filizini nerden bulabilirim, yumurta yerine kek yaparken ne kullanabilirim gibi sorulara cevap aramaya çalışacaksınız.

Peki Birkaç Tarif? Hem Vegan Hem Diyet Olsun

Her türlü sebzeyi yiyebilir, çorbasını yapabilirsiniz. Sebze ağırlıklı beslenmeye geçeceğiniz için sebzelerle o kadar çok yemek deneyecek, o kadar farklı şeyi bir araya getirip deneyeceksiniz ki siz bile şaşıracaksınız. Burada önemli olan aynı zamanda diyet de olduğu için çok yağlı ve tuzlu pişirmemeniz. Elbette bu sürekli sebze haşlayıp sebze yiyin anlamına gelmiyor. Taa uzak ülkelerden gelmiş inanılmaz lezzetli bir tarif var. Çoğunuzun duymuş olduğunu düşünerek açıklayalım: Falafel. Şöyle en lezzetli sosundan, kızartılmış nohutları gözünüzün önüne getirin. Hele o dürüm ekmeği! Örneğin haftada bir gün kendinize bu açıdan kıyak geçebilirsiniz. Bunun dışında örneğin iki haftada bir kızartma ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Başlangıç için kendinizi biraz daha motive etmeniz gerekebilir. Kabak, patlıcan, patates yemeği de güzel ama bir Pazar kahvaltısında güzel kızartma kokuları eşliğinde bunları tüketebilirsiniz. Yaz mevsiminde kavun, karpuz sizin pek çok öğününüz için vazgeçilmeziniz olacak.

Vegan Tatlı Da Var Mı?

Elbette! Hem de en lezzetlisinden. Örneğin bir tanesinden bahsetmek gerekirse; Vegan Browni. Kesinlikle pişirme, yumurta, süt vs ile uğraşmıyorsunuz. Dilediğiniz yemişi içine koyabilirsiniz. Örneğin antep fıstığı, iç badem, hurma, üzüm gibi. Fakat hurma olmalı mutlaka. Bunların dışında pekmez, kakao ve dilerseniz birkaç yemek kaşığı su. Hurmaların kabuklarını soyun, diğer yemişlerin de aynı şekilde. Hepsini ılık suda bekletin. Hurmaları sudan çıkarıp blendırla ufaltın. Diğer yemişleri de ufaltın aynı şekilde. Daha sonra tek yapacağınız bütün malzemeleri karıştırmak. Ufaltmak ya da ne kadar küçülteceğinizin ya da bütün bütün kullanacağınızın kararı size kalmış. Bu örneğin yanına bir sürü alternatif eklenebilir. Ayrıca bütün meyveler de tatlı sayılabilir vegan dostu. Bunu da unutmayalım. Keyifli günler!

Yorum yapın