Visual Studio 2019 Dil Ayarlarını Değiştirme Nasıl Yapılır?

Visual Studio 2019 için dil ayarlarını değiştirme işleminden bahsedeceğim. Süreç içerisinde Türkçe kullanımı belki daha basit görünse dahi bir çok alanda terimlerde farklılıklar yarattığından Visual Studio‘yu ingilizce olarak kullanmak taraftarı birisiyim. En basit örneğini vermek gerekirse MVC yapısıyla bir proje geliştirirken Türkçe Visual Studio view‘i sizin karşınıza görünüm olarak getirmekte. Kendi başınıza bir proje geliştiriyorsanız belki sorun yok gibi düşünebilirsiniz ancak bir firmada çalışırken yada bir ekip içerisinde iş yaparken Visual Studio karşınıza Türkçe olarak gelmeyecektir. Bu da en basit işler için zaman kaybetmenize neden olacaktır.

Dil Ayarlarımızı değiştirme işlemine hemen başlayalım.

1. Yol

Öncelikle “Araçlar > Seçenekler” yolunu izleyerek Seçenekler penceresini açıyoruz

Ardından sol taraftan “Ortam > Uluslararası Ayarlar” sekmesinden dil olarak seçmek istediğimizi seçiyoruz.

Dil paketiniz daha önceden yüklenmiş ise bu ekrandan sadece seçim yapmak kadar kolay dil ayarlarını değiştirmek. Ancak dil paketi önceden yüklü değil ise aşağıdaki ikinci yöntemi uygulamanız gerekecektir.

2. Yol

Visual Studio Installer‘i çalıştırıyoruz. Gelen ekranda Visual Studio 2019‘un karşısında yer alan değiştir butonuna basıyoruz.

Ardından gelen pencereden üst kısımdan Dil Paketleri sekmesini açıyoruz ve İngilizce dilini seçip sağ alt köşede yer alan değiştir butonuna basıyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Visual Studio seçmiş olduğunuz dil paketini otomatik indirip kurulumu yapacaktır.

İşlemler bittikten sonra Visual Studio 2019 ingilizce olarak açılacaktır.

Yorum yapın