Vücut Tipine Göre Gece Elbisesi Seçimleri

Gece kıyafetleri ne kadar güzel olursa olsun bir kadın daima kendisine yakışan bir model seçmelidir. Aksi takdirde kıyafet modelini gösteremez ve kötü bir görüntü ortaya çıkar. Bu konu modacılar da hemfikirdir. Bir kadın hem günlük hayatında hem de özel davetlerde daima şık görünmek için kendi vücudunu tanımalıdır. Böylece gece elbisesi seçimlerinde bazı püf noktalara dikkat edilmesi, bir kadının şıklığını tamamlayan bir faktördür. Peki ya vücut tipine göre gece kıyafeti seçimleri nasıl olmalıdır?

Kum Saati Vücut Tipi Olanlar

İnce bir kemik yapısı olmasına rağmen, dolgun göğüslere ve kalçalara sahip olan kadınlar bu kategoriye girmektedirler. Bu kadınların belirgin bir şekilde ince belleri vardır. Bu nedenle vücuda oturan ve belin inceliğini gösteren balık elbiseler veya basene kadar oturup aşağı doğru uçuşan elbiseler oldukça güzel görünecektir. Bu tür vücut tipine sahip olanların likralı kumaşlardan kaçınılması koşuluyla üste oturabilen ve yumuşak dokuya sahip olan pek çok model tercih edilebilir. Bu kadınların straplez veya sırtı açık modellere yönelmesi güzel bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ancak büyük desenlere sahip olan bir model değil de daha düz renklerde tercih edilmesi belirtilmiştir. Çünkü vücut orantılı olsa bile olduğundan çok daha geniş hatlara sahipmiş gibi görülebilir.

Elma Vücut Tipi Olanlar

Bu vücut tipinin belirgin özellikleri arasında; kalın boyun, normal veya dolgun göğüsler, geniş göğüs kafesi, hafif kambur bir sırt, kalın bel ve dar kalçalar yer almaktadır. Bu tür vücudu olan kadınlar, dikkati bel bölgesinden uzaklaştırmalı ve boynunu ince gösteren tercihler yapmalıdır. Göğüs ve bel bölgesi gizlenerek, bacaklar ön plana çıkarılabilir. Derin bir V dekoltesi boynu çok daha ince göstermektedir. Kuş Tüyü detaylı turkuaz mini elbise gibi modeller tercih edildiğinde güzel bir görüntü ortaya çıkabilir. Ancak bel ve boyun bölgesinde işleme fazla yer almamalıdır. Bu bölgelerde dikkat çeken detaylar olması, kadını olduğundan çok daha kilolu gösterecektir. Bu tür kıyafetler için ise tonlarca para harcanmasına gerek kalmaz. Günümüzde tekstil dünyasında rekabet sayesinde gece elbisesi fiyatlarında ciddi düşüşler meydana gelmiştir.

Armut Vücut Tipi Olanlar

Bu vücut tipinin özellikleri arasında; ince boyun, dar omuzlar, küçük göğüsler, ince ve kavisli bel, iri kalçalar ve dolgun üst bacaklar yer almaktadır. Bu vücut tipindeki kadınlar, elbisenin yalnızca bel üstü kısmında desen ve aksesuar kullanmalıdır. Ancak buralardaki detayların abartılması da olduğundan daha kilolu görünmesine neden olabilir. Ne kadar sade bir elbise tercih edilirse o kadar başarılı olunur. Hatta elbisede belki küçük vatkalar kullanılabilir. Ancak belli belirsiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu vücuttaki kadınların amacı, kalça bölgesinden gözleri uzaklaştırmaktır. Bu nedenle derin göğüs dekolteli kıyafetler kullanılabilir. Göğüs kısmı oturan ve robadan genişleyen elbiseler basen kısmının gizlenmesini sağlar.

Düz / Dikdörtgen Vücut Tipi Olanlar

Geniş omuzlar, normal veya iri göğüsler, belirgin olmayan düz bel, dar kalçalar ve uzun bacaklar, düz vücut tipinin belirgin özellikleridir. Kıvrımsız ve düz olan bu vücut hattında yapılması gereken şey, kıvrımlı gösteren kıyafetler tercih etmektir. Vücudun üst kısmında ters üçgen, alt kısmında ise üçgen kesimler kullanılmalıdır. Bele doğru incelerek oturan ve alt kısmı da çan şeklinde açılan elbiseler, güzel bir görünüm oluşturacaktır. Vücudun kıvrımlı görünmesi için bu tür elbiseler kullanılır. Ayrıca dümdüz inen ince kumaşlardan da kaçınılması gerekmektedir. Eğer süslemeli bir elbise kullanılıyorsa, örneğin, öpücük yaka uzun beyaz elbise gibi. Bu elbisedeki süslemeler, mutlaka alt kısmında kullanılmalıdır. Eğer iki parçalı bir seçim yapılıyorsa, düşük bel etekler tercih edilmelidir.

Yorum yapın