Webmaster Nedir? Ne İş Yapar?

İnternet üzerinden çalışma yapmak isteyen kişilerin sıklıkla duyduğu ve webmaster nedir? Ne iş yapar? Sorularına cevap aradığı mesleklerden biri olan webmasterlık, genel olarak web siteleri ile uğraşan kişilere verilen isimlerden biri olsa da temelinde çok geniş bir iş kapasitesine sahiptir.

Webmaster Nedir? Ne İş Yapar?

Webmaster; Temel işi internet sitelerinin kurulumu ve yönetimi olan kişilerdir diyebiliriz. Ancak bir webmasterın sorumluluk alanlarını sadece internet sitesi kurulumu ve yönetimi olarak sınırlandırmamak gerekir.

Webmasterlar internet sitesi kurulumu gibi işler yaptığı gibi kendi kurmuş oldukları veya başkalarına kurulumunu yaptırdıkları web sitelerinin detaylı yönetimini de yaparlar.

Webmaster olarak çalışan kişiler kendilerine ait web siteleri üzerinden faaliyet gösterecekleri gibi, başka bir kişi veya kuruma ait web sitelerinin kurulumu ya da sorumluluklarını da üstlenebilirler. Kısaca webmaster ne iş yapar? Sorusuna cevap verecek olursak, bir webmasterın geniş sorumluluk alanlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Web sitesinin sıfırdan kurulum aşamasında çalışma yaptıkları gibi, kurulumdan sonraki süreçte de etkin şekilde rol alırlar.
  • Web sitesine içeriklerin sağlanması ve yayınlanmasında, editör ve makale yazarları ile işbirliği içerisinde olurlar.
  • Sitede bulunan içeriklerin arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama edinmesi için kendileri çalışma yapabildikleri gibi, SEO uzmanlarıyla da SEO çalışmalarını yürütürler.
  • Sitenin kodlama ve tasarım kısımları başta olmak üzere diğer tüm sorunlarını tespit ederek, buna göre bir çalışma içerisinde olurlar.
  • Kurulan internet sitesinin sosyal ağlarda yer alması için çalışmalar yaparak, sitenin bilinirliğini artırırlar.
  • Sosyal medya ve arama motorlarında web sitesinin ücretli reklamını yayınlar veya yayınlanmasını sağlarlar.

Kısacası bir webmasterın kendi bilgisi dâhilinde, internet sitesi üzerindeki sorumluluk alanı oldukça fazladır. Ancak temel görevi, web sitesinin kurulumu ve yönetimini sağlamaktır.

Nasıl Webmaster Olunur?

Webmaster olmak için, herhangi bir üniversite eğitimine gerek yoktur. Ancak bilgisayar bölümlerini okumak, daha iyi bir webmaster olmak için önemli faydalar sağlar.

Webmasterlar çeşitli kodlama dillerine tamamen veya kısmen hâkim olmalı, web sitelerinin içerik yönetim sistemleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Webmaster Maaşları Ne Kadar?

Daha çok serbest bir iş kolu olduğu için, maaşlar hakkında doğrudan bir bilgi vermek oldukça zordur. İşini hakkıyla yaparak kendi reklamını da yapabilen bir webmasterın aylık kazancı, ortalama 7.000 TL civarındadır. Ancak çalışmasına bağlı olarak, bunun çok üzerinde kazanmak mümkün olduğu gibi altında tutarlarda da gelir elde etmeleri mümkün olacaktır.

Yorum yapın