Whatsapp Güvenlik Açığı

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp büyük sorunlarla kullanıcılarını tehlikeyi atmakta. Güvenlik açığı olan Whatsapp mesajlaşma uygulamasında telefon üzerinde kullanıldığında herhangi bir problemin ortaya çıkmadığı görüldü. Fakat internet sitesi üzerinde kullanımında büyük bir skandal ile karşı karşıya kalındı. 17 yaşında bir çocuğun bulduğu bu açık Whatsapp güvenlik takımını oldukça zor durumda bıraktı. Kısaca problemin ne olduğuna değinelim.

Diyelim ki bir arkadaşımızla konuşurken bir resim gönderdik veya o bize gönderdi. Biz hoşlanmadık resimden ya da gizli bir şey olduğundan dolayı sildik bu resmi. Telefon üzerinde problem yok resim silindi. Fakat internet ortamında giriş yaptığımızda aslında o resmin hâlâ hesabımızda olduğunu fark ediyoruz. Bu da bazı problemler yaratmakta. Kullanıcıların büyük bir bölümü bu durumu fazla umursamasa da bir uygulama için büyük bir problem. Whatsapp uygulaması böyle problemler yaşarken şirketten uzun süre açıklama gelmedi. Bu açığın geçtiğimiz hafta bulunmasına rağmen, bugünlerde bir açıklama yapan Whatsapp Güvenlik kurulu başkanı çok fazla abartılacak bir şey olmadığını söyleyerek biz kullanıcıları şaşırtmayı başardı. Sonuçta beklenen hatanın olmasından sonra neden böyle bir şeyin ortaya çıktığının açıklanmasıydı. Ya da ne zaman düzeleceğinin söylenmesi beklenirken bu tarz bir açıklama; “Bugün git yarın gel. Tarzında bir şey oldu.” Değerlendirmelerine yol açtı. Whatsapp yetkilileri olaya el koyduklarını farklı bir yoldan kullanıcılarına ulaştırsalar da elle tutulan bir düzeltme henüz mevcut değil. Bunun için en az bir hafta daha geçmesi gerektiği düşünülmekte.

Aslında bu durumun iyi tarafı ise önceden eğer yanlışlıkla sildiğimiz resimler varsa onlara ulaşabiliriz. Bu durum Whatsapp tarafından bir özellik olarak duyurulsaydı işin başında bu tip bir problem olmayabilirdi.

Yorum yapın