Whatsapp’ta Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu

WhatsApp mobil platformlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle iş yerlerinde WhatsApp’ı bilgisayarda kullanan çalışanlar, iletişimlerini çok daha kolay bir şekilde sağlayabiliyor. WhatsApp’ın bilgisayar sürümünde bulunan bir güvenlik açığı, uygulamayı bilgisayar üzerinde kullanan kişilerin canını sıkacak gibi görünüyor.

PerimeterX araştırmacılarından biri olan Gal Weizman tarafından bulunan güvenlik açığı, kötü niyetli kişilerin WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerine erişmesine neden oluyor. Söz konusu açığın yazılımın direkt olarak kendisinde bulunduğu ve hem Windows hem de Mac’teki WhatsApp’ta aynı açığın yer aldığı ifade ediliyor. Açığı kullanan hacker’lar kullanıcının tüm dosyalarına uzaktan erişebiliyor.

Whatsapp Masaüstü Sürümünde Bulunan Güvenlik Açığı, Hacker’ların Bilgisayara Erişim Sağlamasına İzin Veriyor

Weizman’ın açıklamasına göre bu WhatsApp güvenlik açığı, uygulamanın bilgisayar sürümünün eski bir Chromium web motoru üzerine kurulu olmasından kaynaklanıyor. Chromium motoru çoklu platform uygulamaları geliştirenler için sıklıkla tercih ediliyor. Ancak eski sürümler kullanıldığında haberimizdeki gibi güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. Bu nedenle sürümün devamlı olarak güncel tutulması gerekiyor.

Peki bu güvenlik açığını giderebilmek için ne yapmalısınız? Facebook, açığın tespit edilmesinin ardından hızlıca WhatsApp için bir güncelleme yayınladı. Windows ve Mac kullanıcıları yeni sürümü indirerek bu açığı kapatabilir. Bundan sonraki süreçte de uygulamanızı güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Yazılımlarındaki açıklar ve hatalar konusunda hızlı aksiyon almasıyla bilinen Facebook, bundan sonraki süreçte de olası açıkları kapatmayı sürdürecektir.

Yorum yapın