Whatsapp’ta Virüs Alarmı, Detaylar Burada!

WhatsApp kullanıcılara yaptığı sözleşmesi ile sorunlar yaşamıştı. Bu sefer ise WhatsApp’ta virüs bulundu ve bir çok kullanıcı panik içerisinde.

Whatsapp’taki Virüs Nedir?

WhatsApp’ta virüs bulundu ve bir çok kullanıcının WhatsApp’ı silmesine sebep olmaya başladı. Virüs program araştırmacısı olan Lukas Stefanko, “Kötü amaçlı olan yazılım, WhatsApp’tan size gelen herhangi bir mesaj bildirimini kontrol ediyor ve virüs olan kişinin telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor.” Diye belirtti. Bu kötü amaçlı yazılım, gelen bir mesaja otomatikman yanıt göndermeye programlanmış bir virüstür. Kötü amaçlı yazılım aynı anda reklam gibi görünüyor ve tıklayan kişilere virüs bulaştırmakta. Diğer önemli bilgi ise eğer size gelen bir mesajda link varsa dikkatli olmanız gerekmekte çünkü yollanan linkte virüs olabilir ve tıkladığınızda cihazınıza virüs bulaşabilir.

Whatsapp’taki Virüsün Diğer Zararları!

WhatsApp’ta bulunan virüs bildirimlerinizi okuması için izin istemenin yanı sıra uygulama arka plan çalışmak ve diğer uygulamalara müdahale etme şansını talep ediyor. Mesela uygulamanızı kapatıp açabilir veya daha kötü şeylerde olabilir. Yani kısaca özetlemek gerekirse uygulama cihazınızda çalışan diğer programlara kendi virüsünü bulaştırıp kimlik bilgilerinizi çalabilir ve bu bilgileri herhangi bir yerde kullanabilir.

Virüse Karşı Kullanıcılar Nasıl Önlem Alabilir?

Kullancılara herhangi bir şüpheli linkli mesajlara tıklar dikkatli olmalıdır. Unutmayınız ki mesajı atan arkadaşınız olmayabilir. Gelen mesajlarda gerçek olamayacak tekliflere şüphe ile yaklaşmayı unutmayın. Uygulamaları Google Play’dan yüklemeli ve güvenlik programı kullanabilirsiniz. APK veya crackli uygulamaları indirmemeye çalışın.

Android cihazlarında bulunan hızlı yanıt işlevi destekleyen mesajlaşma uygulamalarının gelecekteki gelecek güncellemeler ile virüsün potansiyel olarak genişleyebileceğini sağlayabilir. Bu yüzden özellikle Android cihazlara sahip kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

WhatsApp’ın karşılaştığı virüs ile ne yapacağı hala bilinmemekte ve kullanıcılar WhatsApp’ın açıklama yapmasını bekliyor. Ayrıca WhatsApp’ın yaptığı zorunlu sözleşme nedeniyle iki milyon kişi telefonundan WhatsApp’ı silmiş durumda ve sözleşmenin devam etmesiyle bir çok kullanıcı WhatsApp’ı silmeye devam ediyor.

Yorum yapın