Wilhelm Steinitz Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Wilhem STEİNİTZ , 14.Mayıs 1936 yılında Avusturya – Macaristan İmparatorluğunun bir vatandaşı olarak Prag’da dünyaya gelmiştir. İlk dünya satranç şampiyonu olarak tarihe geçmiştir. Wilhem STEİNİTZ, satrancı bilimsel olarak incelemiş ve bu incelemeler sonucu yeni stratejiler geliştirerek kurallarını geliştiren ilk kişidir. Onun bu çalışmaları bugün ki modern satrançın oluşmasına büyük katkı koymuştur.

Wilhem STEİNİTZ‘in henüz daha öğrenci olduğu ve Viyana’da küçük bir satranç kafesinde ufak tefek satranç oyunları oynayarak para kazandığı dönemlerde kimse onun bir gün dünya şampiyonu olacağını tahmin edemezdi. O yıllarda Viyana’da dönemin en iyi satraç oyuncuları olarak kabul edildiği kişilerin katıldığı turnuvalara katılmaya başladı. 1859 yılında ilk girdiği turnuvada 3.lüğü 1861 yılında katıldığı turnuvada ise 1.liği elde etti.

Onun yavaş yavaş adını duyurduğu yıllarda dönemin usta satrançısı Anderssen olarak kabul görmekteydi. STEİNİTZ DE ANDERSSEN’DAN haberdardı ve onunla bir turnuvaya katılmayı çok istiyordu. Ve ilk fırsatını ikinci Dünya Turnuvasın’da yakaladı. Fakat burada oynadağı maçlardan aldığı sonuç onu tatmin etmeye yetmemişti. Bu turnuvadan birincilikle ayrılan Anderssen ise Steint oyunundan gerçekten çok etkilenmişti.Bu turnuva onun hayatında bir dönüm noktası oldu.Ve okuduğu okul olan Poluteknik (sanat/fen) Enstitü’sünü bırakıp Londra’ya yerleşmeye karar verdi.Ve sonrasında hayatı boyunca hep satranç oynamaya karar verdi.

Londara’ya yerleşmesi ona Dünya Şampiyonluğunun önünü açtı.Burada çok sık katıldığı turnuvalarla adını satranç çevrelerinde duyurmaya başladı. O dönemin ünlü satranç ustalarından olan Blackburn’ü 1862/63’de , Mongredien’i ve Deakon’u 1863 yılında ardından Green’i 1864’te yenerek satranç dünyasında yeni bir yıldız olarak parlamaya başladı.Ama tüm bunlar hala yeterli değildi.Çünkü , Anderssen hala dünyanın en iyisi olarak kabul görülüyordu.

Bu nedenle Londra’ daki üç kulüp birleşerek bir turnuva maçı düzenleme kararı aldı.Ve STEİNTZ VE ANDERSSEN karşı karşıya geldi. İzleyicilerin çoğunluğu maçı Anderssen’in kazanacağını düşünüyordu. Bu maçta ilk kez 2 saat 40 hamle limiti uygulandı. Bu çekişmeli maçta Steintz birçok kişiyi şaşırtarak Anderssen yenilgiye uğratarak dünyanın en iyi satranç oyuncusu olarak ilan edilmesini sağlasa da bazı kişiler için yeterli değildi.

STEİNTZ’in stili o dönemki birçok satranç ustasından farklıydı.Ona göre de hücum önemliydi.Fakat hücum kadar savunma yapıp doğru zamanda saldırıya geçmek çok daha büyük önem taşıyordu.STEİNTZ bu düşüncelerini ve satrançla ilgili görüşlerini o dönemde editörü olduğu “The Field” de yayınladı.

Wilhem STEİNİTZ herkes tarafından dünya şampiyonu olarak kabul edildiği maçı 1886 yılının Ocak ayında kendisi gibi o dönem yıldızı parlayan diğer bir oyuncu olan ZUKERTORT’u yenerek hem yeni oyun anlayışının haklılığını ispatladı.Hem de resmi Dünya Şampiyonu olarak tarihe geçti.
Fakat bütün bu galibiyetler ve dünya şampiyonluğu onun maddi sıkıntılar çekmesinin önüne geçemedi. Hatta yapılan bir söyleşide “Birgün tanrıyla bir satranç turnuvası yapsak ilk hamleyi onun yapmasına izin verirdim” demesine neden olacaktı. 1892 yılında eşini ve kızını kaybeden STEİNİTZ için artık hayat daha da zordu.

Bu üzücü kaybın ardından sağlığı kötüleşmeye başladı.1894 yılında tacını Emanuel LASKER’e bıraktı. İki yıl sonra yapılan rövanş maçında sağlığı daha da kötüleşmiş olan STEİNİTZ oyuna yeterince odaklanamadığından tekrar yenildi. Bu yenilgiden dört yıl sonra 12 Ağustos 1900’da 1888 yılında vatandaşı olup adını değiştirmesine neden olan ABD’nin başkenti New York’da hayata gözlerini yumdu. Öldüğü güne kadar satranç düşüncelerine sadık kalan büyük oyuncunun bu konudaki fikirleri ancak o öldükten sonra hak ettiği değeri bulmuştur.

Eserleri
Modern Chess Instructor 1889 ( Çağdaş Satranç Öğretmeni )

Yorum yapın