Windows 10’da FPS Sorunu Yaşıyorum

Bilgisayarın iyi, idare eder ya da orta seviyede ve fps sorunu mu yaşıyorsun? Evet, genel olarak W10 kullanıcılarının işlemcilerinden dolayı W7 kullanamadığının farkındayım. Kullanabilenler ise sürekli mavî ekran hatası almakta ve bu yüzden hala W10 sürümünü kullanmak zorunda kaldığınızı biliyorum. Bunun sebebi ise yeni nesil işlemcilerin hiç bir şekilde w7’i desteklememesi. Peki siz bunun için ne yapmalısınız? Mavi ekran hatasının tek çözümü eğer Windows 10 sürümünü kullanırken sadece W7 sürümünde bu hatayı alıyorsanız işlemci W7 kullanmanıza izin vermiyor demektir.

#Bilgisayarıma Windows 7 Kurabildim! Eğer ben bu hatayı aştım, kullanabiliyorum diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü yeni nesi işlemcide sadece tek çekirdek kullanabilirsiniz. Yani eğer 8 çekirdekli G 4560 işlemcisine sahipseniz bunun sadece ikisini çalıştırabilirsiniz, çünkü zaten 4 çekirdeği sanal, kalan 4 ise fiziksel çekirdek bunun sonucu olarak bir sanal çekirdek ve bir fiziksel çekirdek kullanabiliyorsunuz. Şimdi neden Windows 10’dan 7′ ye geçtiğinizde mavi ekran aldığınızı anlattım, sıra diğerlerinde. 🙂

Mavi Ekran Hatası Almamın Sebebi Nedir?

Bunun sebebi ise tamamen işletim sistemi kaynaklı olmayabilir. Bazen ekran kartı, bazen bellek, bazen ise hafıza donanımlarının arızalı olmasından kaynaklı olabiliyor. Eğer donanımınızla ilgili sorun yaşadığınızı düşünürseniz ve işletim sistemi olarak 10 kullanıyorsanız, donanımlarınızı tek tek çıkartıp bilgisayarınızı çıkardıktan sonra çalıştırmayı denerseniz ve çalışırsa; bilin ki çıkardığınız donanım arızalıdır. Hangi donanımda problem yaşıyorsanız onun yerine farklı bir donanım takıp tekrar başlatın bilgisayarınızı. Bu şekilde sebebini öğrenebileceksiniz.

Fps sorununun nedenini araştırmak Öncelikle bu sorunu çözmeye başlamadan önce, sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekir. En başta araştırmanız gereken şey ise oynadığınız oyunun yeni yamalarından sonra kasma başladıysa diğer kullanıcıların bu sorunu yaşayıp yaşamadığını öğrenmek. Eğer ki sorun sadece sizde değilse ve diğer oyuncular da bu sorunu yaşıyorsa oyunun bir sonraki güncellemesini beklemeniz gerekiyor. Yani sorun sizden kaynaklanmıyor demektir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, diğer oyuncuların yaşanılan sorunla ilgili çözüm önerilerini dinlemek, denemek ve tecrübe edinmek. Eğer verdikleri çözümler işe yaramıyorsa, alttaki başlığa geçmen uygundur.

Şimdi Sıra Çözümlerde!

Sürücüleri güncel tut. Denemen gereken ilk şeyi söylüyorum, sürücüleri güncellemek! Eğer sürücüleri nasıl güncelleme yapacağını bilmiyorsan yapman gereken tek şey en güvenli ve en doğru güncellemeyi yapan sürücü güncelleme programlarını araştırmak. Aslında araştırma yapmana gerek yok çünkü; altta yazacağım programı yaklaşık 7 senedir kullanıyorum ve hiçbir şekilde problem yaşamadım. Programın adı “DriverPack Solution Online” bu programın nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız anlatayım; yapmanız gereken tek şey programı açtığınızda ilk açılan sayfada “uzman kipi” seçeneğine tıklamanız ve soldaki 4 sekmeden 4’üne de tıklayıp tek tek kurmak istediğiniz yazılım ve sürücüleri gözden geçirmek.

Termal macun sür. Bazı ekran kartı ve işlemcilerin termal macun ömrü yalnızca 3 aydır, bu kullanıma ve donanım yorgunluğuna göre değişebilir. Günde 8 saatten aktif kullanım var ise; mutlaka 3 ayda bir termal macun yenilemesi yapmak zorundasın. Aksi takdirde başına gelebilecek şeylerden biri de macun bittiği için soğutmanın gereken şekilde yapılamaması. Termal macunu bir teknik serviste çok az maliyetle halledebilirsin. Eğer istersen kendin de sipariş verebilir ve işlemciyi ana karttan ayırıp sürüp tekrar monte edebilirsin. Ancak sana önerim önceliğinin bir teknik servis olması. Bu işlem fps sorununuzu kısmen de olsa giderebilir. 8-16 FPS artışı olabilir.

Yorum yapın