Windows 8 Dual Boot System Boot Menu Time-Out Değiştirme

İnternette Windows 8 ‘in deneme sürümü bulunmakta. Ve milyonlarca insan bu deneme sürümünü indirdi ve sahip oldukları bilgisayarlarına bu işletim sistemini yüklediler. Çoğu kullanıcı bu sistemi tek işletim sistemi olarak kullanmamakta. Genelde 2. İşletim sistemi olarak deneme amaçlı kullanılıyor. Windows’un birden fazla işletim sistemini destekleyen bir alt yapısı bulunmaktadır. Bu alt yapıya boot menu diyebiliriz. Boot menu sayesinde iki farklı işletim sistemi kullanmamız mümkün. Boot menu iki işletim sistemi arasından seçim yapmamıza olanak sağlamaktadır.

Windows boot menüsündeyken, Windows’un size tanıdığı süre dahilinde işletim sistemleriniz arasında seçim yaparsınız. Eğer bu süre içinde herhangi bir seçim yapmaz iseniz, Windows varsayılan olarak belirlenen işletim sistemini çalıştıracaktır. Windows 8 de ” MSCONFIG” komutunu kullanarak sistem yapılandırması içindeki bu time-out süresini kendiniz ayarlayabilmektesiniz.

BOOT MENU de ki TIME-OUT SÜRESI default olarak 30 saniye olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapmazsanız, bilgisayarınız varsayılan işletim sistemini çalıştırır. Yani ilk kurmuş olduğunuz işletim sistemini. İşletim sistemini değiştirmek için gerekli süre bazı kullanıcılara az bazı kullanıcılara da çok gelmektedir. Bu nedenle time-out süresini değiştirmek isteyen birçok kullanıcı bulunmaktadır.

Şu an itibarıyla, Windows 8 de direkt olarak zaman sınırını değiştirme olanağı bulunmamakta fakat bu işlemi Sistem Yapılandırması’ndan yapmamız ebetteki mümkün.

Windows 8 Boot Menu Time-Out Nasıl Değiştirilir?

  1. Charm Bar ya da WINDOWS TUŞU+R tuşları yardımı ile ” RUN” penceresine erişiyoruz. ” MSCONFIG ” yazarak OK diyoruz.
  2. Kaşımıza alttaki resimdeki gibi bir pencere gelecektir. BOOT SEKMESINI seçiyoruz. Burada TIME-OUT süresinin default olarak 30 saniye olduğunu göreceksiniz. Buradaki değeri kendi isteğiniz doğrultusunda değiştiriniz. Dakika değeri girmek isterseniz bu değeri saniyeye çevirerek girmeniz gerekmekte. Örneğin 2 dakika için 120 saniye gibi. Değiştirdikten sonra OK deyip işlemi bitiriyoruz.

İşte Windows 8 Boot Menu Time-Out değiştirmenin basit bir yolu.

Yorum yapın