Windows 8 Full Sürümü Çıkmadan Kırıldı

Dünyanın çeşitli bölgelerinden katılan hackerlar tarafından düzenlenen “Black Hat” konferansı bu sene de temmuz ayında Las Vegas’ ta düzenlendi. Tabi bu konferansa üst düzey hackerların yanı sıra, dünyanın önde gelen IT şirketlerinin güvenlik uzmanları da katıldı. Her yıl düzenlenen bu etkinlik esnasında saldırılarda gerçekleşmektedir.

Bu sene düzenlenen Black Hat konferansının en dikkat çeken etkinliği henüz final sürümü yayınlanmamış olan “Windows 8” ‘in kırılmış olması.

Windows 8 Metro Kırılması

Microsoft henüz Windows 8 ‘in final sürümünü piyasaya sürmeden bir çok güvenlik uzmanı işletim sisteminin zayıf yönleriyle uğraşmaya başladı bile. Yapılan saldırıların ana kaynağı ise işletim sistemine ait ” metro uygulamalar”.

Windows 8 ile windows dünyasına “metro uygulamalar” ile yeni programlar katma amacında. Bu uygulamaları AppContainer adı verilen ayrı tutulmuş uygulama paketlerinde depolamakta. Bu uygulamaların nasıl kırılabileceği Black Hat konferansında gösterildi.

Black Hat’ ta Windows 8 dışında, Akıllı cep telefonlarının kullandığı NFC ödeme sistemleri, IOS ve Android te açığı bulunanlar arasında yerini aldı.

Yorum yapın