Windows 8 Türkçeye Nasıl Çevrilir?

Daha yeni çıkan Windows 8 hemen birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Kimi beğendi, kimi beğenmedi. Ancak beğenenler çoğunlukta gibi . Durum böyle olunca birtakım şeyler de merak ediliyor. Örneğin Windows 8’i Türkçe kullanmak için ne yapılır? Hangi yollar denenir de Windows 8 Türkçe kullanılır? İngilizce kullanmak istememeniz normal. Çünkü her vatandaş kendi diliyle yaşamak ister. Bilgisayarlar yaşamımızın bir parçası olduğu için bu nedenle Türkçe isteyebiliriz. Siz istersiniz, biz de nasıl yapacağınızı anlatırız. Aşağıda madde madde anlatacağım Windows 8′, Türkçeye çevirme konusunu açıkça anlayacağınızdan eminim.

İşte Windows 8’i Türkçeye çevirme yolu:

  • Windows 8 bir indirme işlemi yapacak. Bunu update yoluyla yapacak. Bunu yaptıktan sonra Türkçe dili otomatik olarak yüklenmiş olacak. Ancak yeniden başlatmadan Türkçeyi aktif hale getiremezsiniz. Bu bütün bilgisayarlarda böyledir. Yeni bir özelliği aktif etmek için bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Türkçe dil karşınızda oalcaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak kontrol panelini açmalısınız. Kontrol paneline nasıl ulaşacaksınız? Bunu başlangıçtan “control panel” yazan yere tıklayarak yapabilirsiniz.
  • Tıpkı Windows 7’de olduğu gibi açılan pencerede language, yani “dil” seçeneğini arattırın. İngilizce olarak yazın. Çünkü bilgisayarın dili İngilizce. Başka dilde arattırdığınız taktirde bulamazsınız.
  • Language seçeneğini bulduysanız “Options” yani ayarlar butonuna tıklamanız gerekmektedir. Söylediğim butona tıkladıktan sonra orada “Windows display language: Available for download” seçeneğini göreceksiniz. Bunun Türkçe karşılığı şu. “Windows 8’e yerel ayarları Türkçe olarak yüklediyseniz Windows 8 bundan sonra Türkçe olarak kullanılacak”. İşte ordaki kısa İngilizce metnin anlamı bu.
  • Windows 8 bir indirme işlemi yapacak. Bunu update yoluyla yapacak. Bunu yaptıktan sonra Türkçe dili otomatik olarak yüklenmiş olacak. Ancak yeniden başlatmadan Türkçeyi aktif hale getiremezsiniz. Bu bütün bilgisayarlarda böyledir. Yeni bir özelliği aktif etmek için bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Türkçe dil karşınızda olacaktır.

İşte Windows 8’i bu şekilde Türkçeye çevirebilirsiniz.

Yorum yapın