Windows 8’de .Net Framework 3.5 Kurma Ya Da Aktif Etme

.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen internet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş bir platformdur. NET platformunda yazılan programların çalıştırılması için gerekli olan alt yapı programıdır. Kısacası siz bilgisayarınızda herhangi bir uygulama kurmaya çalıştığınızda NET Framework istenmektedir. Eğer bilgisayarınızda yüklü bir .NET Framework sürümü yoksa Framework ile alakalı bir uyarı ile karşılaşırsınız.

Hadi şimdi Windows 8 de kullanmak amacıyla .NET Framework 3.5 kurulumunun Online, Offline ve Win8 Installation Media şeklinde olan 3 farklı yolunu görelim.

.NET 3.5 Online Kurulum

Eğer Windows Features penceresine sahipseniz, ” download and install this feature” sekmesi ile Windows Update sitesine bağlanarak gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirebilir ve kurabilirsiniz.

.NET 3.5′i Kontrol Panelinden Aktif Etme

Control Panel > Programs >Programs and Features > Turn Windows Features on or off yolunu izleyerek .NET Framework 3.5( İncludes .NET 2.0 and 3.0) sekmeksini seçin ve “ok” tıklayın. Değişiklikler hızlı bir şekilde uygulanacaktır.

Win8 Installation Media yolu ile .NET 3.5 Ekleme

Windows 8 DVD ‘nizi DVD sürücünüze yerleştirin ve komut yöneticisini açınız.( Windows 8 de CMD’yi nasıl çalıştıracağınızı bilmiyorsanız bu konumuzu incelemenizi öneririz) Ve sonra alttaki komutları yazınız.

Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:x:\sources\sxs /LimitAccess

Gördüğünüz gibi .NET Framework kurmanın 3 yolu bulunmaktadır. Benim size naçizane tavsiyem 2. Yol olan “.NET 3.5′i Kontrol Panelinden Aktif Etme” işlemidir.

Yorum yapın