Windows 8’de System File Checker

System File Checker Windows 8 ile yüklenen bütün orijinal dosyaları denetleyen harika bir araçtır. Bu araç sayesinde bu dosyalarda bazılarının değişip değişmediğinden, silinip silinmediğinden ya da zarar görüp görmediğinden emin olabilirsiniz.

Bu araç zarar görmüş bir dosya varsa o dosyayı bulur ve orijinali ile yer değiştirir.

Windows 8 ‘de uzun süre donma ya da arada kilitlenme yaşıyorsanız, bozuk ya da eksik dosyaların taranması ve düzeltilmesi için System File Checker ‘i kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınıza yüklediğiniz diğer uygulamalarda meydana gelen sorunları çözmek içinde system file checker ‘i kullanabilirsiniz.

SYSTEM FILE CHECKER ‘i çalıştırmak için ekranınızın boş bir bölgesinde sağ tıklayınız. Ve ALL APPS sekmesini seçiniz. Açılan ekranda COMMAND PROMT ‘u tıklayınız.

Alt barda bulunan RUN AS ADMINISTRATOR sekmesini kullanarak CMD’yi çalıştırınız. Açılan ekranda _SFC /SCANNOW_ komutunu yazınız. Bu komut Windows 8 deki bütün sistem dosyalarını doğrulama işlemini başlatacaktır.

İşlem bittiğinde, bütün dosyaların iyi durumda olup olmadığına dair bir mesaj ekranda görüntülenecektir. Eğer hatalı bir dosya bulunursa sistem tarafından düzeltilecektir.

Yorum yapın