Windows 8’e Başlat Menüsü Ekleme

Microsoft’ un son bombası Windows 8, bildiğiniz üzere “Başlat” menusu olmadan geliyor. Bu “Başlat” menusu kullanmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar için büyük bir sıkıntı yaratacak. Ben bu alışkanlığımdan vazgeçmek istemiyorum. Bana Başlat menümü geri verin? diyenlerdenseniz, bu yazımız tam size göre. Peki Başlat Menusunu nasıl geri getirebilir?

Geri getirme işlemini anlatmadan önce öncelikle şunu belirtelim. Evet Windows 8 de başlat menusu yok. Ama klavyenizde “başlat” tuşu bulunmakta. Üzerinde Windows amblemi olan tuş. Bu tuşa bastığınızda eski işletim sistemlerinde başlat penceresi direkt olarak açılmaktaydı. Bu pencerede belgelerinize, resimlerinize ya da diğerlerine ulaşabilmekteydiniz. Windows 8 de ise bu tuşun işlevi değişiyor. Başlat menusu olmadığından dolayı bu tuş sizi bir “arama” penceresine yönlendirmekte. Burada istediğiniz yeri arama yaparak bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Başlat menusunu geri getirme işlemi. Eğer yukarıda belirttiğimiz yöntem sizin için yeterli değilse birkaç yöntem kullanarak bu işlemi yapmanız mümkün.

Vistart adlı program, Windows 7’nin sahip olduğu başlat menusunu Windows 8 ‘e eklemenize yardımcı oluyor. Bu programı kurarak eski menünüze sahip olabilirsiniz.

Start 8 adlı diğer programda hemen hemen aynı işlemi görmektedir. Bu programı kullanarak ta alışkanlığınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bunların dışında bir yöntem daha bulunmak. O da Classic Shell. Size bu üç geri getirme işleminden Classic Shell ‘ i tavsiye ediyorum. Neden? Çünkü, bu yazılım size farklı başlat menüleri arasında seçim yapmanıza olanak sağlıyor. Yani Windows 8 başlat menünüzü Windows XP, 7 ya da Vista başlat menusu olarak seçebilirsiniz. Programın diğer bir özelliği de Windows 8’ in açılışında karşımıza gelen “Metro” ekranını atlamayıp, direkt masaüstü ekranının açılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Yorum yapın