Windows Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows’un meşhur mavi ekran hatasını bilmeyen yoktur. Ancak söz konusu Windows olduğunda hatanın rengi her zaman mavi olmuyor. Bazı durumlarda siyah ekran sorunu da yaşanabiliyor ve bu sorunu gidermek can sıkıcı hale gelebiliyor. Bu yazımızda siyah ekran hatasının nasıl çözülebileceğini sizlere aktaracağız.

Windows Güncellemesi Nedeniyle Oluşan Siyah Ekran Sorunu

Windows güncellemelerinin yarıda kalması, siyah ekran problemi yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri. Güncelleme yapıldığı sırada elektriklerin kesilmesi, bilgisayarın kapatılması veya güncellemede herhangi bir nedenden dolayı hata oluşması siyah ekran sorununa yol açabiliyor.

Bu sorun yaşandığında giriş ekranına ulaşılabiliyor, kullanıcı seçilerek şifre girişi yapılabiliyor ancak masaüstü görünmüyor. Siyah ekran üzerinde mouse imlecini görebilsek de herhangi bir işlem yapamıyoruz. Bu durumda genelde güç tuşuna basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlatmak yeterli olacaktır. Ancak yeniden başlatma ile sorun çözülemiyorsa kurtarma seçeneklerine göz atabilirsiniz. Eğer bir yedeğiniz varsa yedekten yeniden yükleme yapabilir veya bilgisayarı tamamen sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Yazılım Ve Sürücü Hatalarının Neden Olduğu Siyah Ekran Sorunu

Sorun bazen yazılım kaynaklı olabiliyor. Özellikle de ekranın tamamını kullanan (oyun ve video oynatıcı gibi) yazılımlar zaman zaman ekranın siyah şekilde kalmasına neden oluyor. Sorun direkt olarak yazılımın kendisinden kaynaklanıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. Yazılımı yönetici modunda çalıştırarak sorunların üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz. Eğer çalıştırmak istediğiniz uygulama eski tarihliyse Windows’un geriye uyumluluk moduna bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Ekran kartı sürücünüzü yeni güncellediyseniz, sürücü güncellemesinden kaynaklı bir hata da siyah ekranda kalmanıza sebebiyet verebilir. Bu durumda önceki sürücüye geri dönmeniz en iyisi olacaktır. Bilgisayarı güvenli modda başlatarak sürücüleri devredışı bırakabilir ve son sürücü güncellemesini kaldırabilirsiniz.

Ekrandan Kaynaklanan Sorunlar

Bazen sorunun kaynağını bulmak için daha basit düşünmek gerekir. Belki de monitörünüzün bağlantı kablolarında bir sorun olabilir. HDMI çıkışını kontrol edin ve eğer mümkünse başka bir monitörde deneme yapın.

Eğer yeni bir monitör aldıysanız bazı HDMI kabloların 1080p üzerinde sorun yaşatabildiğini unutmayın. Sorun kablodaysa yeni bir kablo alarak sorunu çözebilirsiniz. Monitör kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız teknik servisle iletişime geçmekten başka bir çözüm bulunmuyor.

Aşırı Isınmaya Dikkat

Bilgisayar parçaları zaman zaman olması gerekenden daha yüksek ısılara çıkabiliyor. Böyle durumlarda bilgisayar, önemli parçaların zarar görmesini engellemek için kapanabiliyor. Ekran kartının ısısı yükseldiğinde ise görüntü monitöre aktarılamayabiliyor. Siyah ekran sorunu yaşıyorsanız bilgisayar parçalarının yeterince iyi soğutulduğundan emin olmalısınız. Soğutma yeterli değilse fanların temizliğini yapmak ve gerekirse ek soğutucu fanlar kullanmak sorununuza çözüm olabilir.

Güç Kaynağını Kontrol Edin

Güç kaynağından kaynaklanan sorunlar, siyah ekranın en büyük nedenlerinden biri oluyor. Güç kaynağında sorun varsa bilgisayar yeterli enerji olmadığı için kapanabiliyor. Ayrıca yeni bir ekran kartı aldıysanız ve mevcut güç kaynağınız bu ekran kartını beslemeye yetmiyorsa yine bilgisayarın kapanabiliyor. Güç kaynağının düzgün çalıştığını kontrol etmekte fayda var.

Tam Olarak Bitmeyen Windows 10 Yüklemesinden Kaynaklanan Siyah Ekran Sorunları

Windows 10 yüklenirken yükleme ekranı birden siyaha düşebiliyor. Bu gibi durumlarda panik yapmamak ve süreci gözlemlemek en mantıklı seçenek.

Bilgisayarda sabit diskin işlem yapıp yapmadığını gösteren ışığı kontrol edin. Işık yanıp sönüyorsa yükleme işlemi devam ediyordur ve muhtemelen bir süre sonrasında siyah ekran gidecektir. Düşük özelliklere sahip bir bilgisayarınız varsa Windows 10’un yüklenmesinin uzun sürebileceğini unutmayın.

Yükleme sırasında siyah ekran göründüyse ve sabit diskte de herhangi çalışma belirtisi yoksa güç tuşuna basarak bilgisayarı tamamen kapatın. Bilgisayarın çalışmasını engellemeyecek tüm kabloları bilgisayardan çıkarın. Yeniden başladığında bilgisayar büyük ihtimalle normal şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Yorum yapın