Windows Xp’nizi Hızlandırmak İçin 7 Yöntem

Windows XP, Windows 98den sonra Microsoft için gerçekten başarılı olan bir işletim sistemi oldu. Dünya üzerindeki kişisel bilgisayarlar üzerinde ezici çoğunluğu elde etti XP. Bu sene Microsoft yeni işletim sistemi Windows Vista’yı çıkarmış olsada. Daha Windows XP kullanım oranına yaklaşamadı bile. Windows XPmiz hiçbi zaman ilk yüklediğimiz günki kadar performans vermez. Bunun çeşitli sebepleri vardır. XPmizi yine ilk yüklediğimizdeki kadar hızlı çalıştırmak için 7 tane yöntem anlatacağım bu yazıda:

1. Program Yüklerken seçici olun

Bilgisayarınıza her bulduğunuz programı yüklemeyein bu konuda seçici olun. Aman işimi görmezse ,beğenmezsem uninstall eder siler geçerim demek malesef yeterli değil. Uninstall ettiğinizde program yüklediği ana dosyaları siler geçici yaratılan veya Documents and Setting klasörünün içine yaratılan ayarlarla ilgili dosyaları silmez genelde yazılımlar. Bu atık dosya parçaları bir süre sonra windowsunuzun yavaşlamasın sebep olur. Sık sık yan programlarla geçici dosyaları silmeyide unutmayı. Bu işlem için çeşitli ücretsiz programlar kullanabilirsiniz.

2. İyi birAnti-virüs ve Firewall Uygulaması Yükleyin

İnternet yaygınlaştıkça internet üzerinden bulaşan virüsler,trojenler ve malwarelerin sayısında da artış oldu. Siz farketmeden dahi arka plandan kendilerini yükleyen bu virüslerden korunmak için anti-virüs,anti-spyware ve firewalla yazılımları vardır. Bu programlar bilgisayarınızın biraz yavaşlamasına sebep olacaktır fakat virüslerden de bilgisayarınız koruyacaktır. Tabi virüs programı seçerken dikkat etmek gerekir. Bazı virüs programları bilgisayarınıza virüs programından daha çok zarar verebilir.

3. Diskinizi Birleştirin

Bilgisayarınızda kaydettiğiniz her bilgi harddiskinize depolanacaktır. Bir süre sonra yazılan ve silinen dosyalar yüzünden diskinizin bazı alanları kullanılmayacaktır. Windowsunuzun içinde disk birleştiricisi mevcuttur ama bu yazılım çok yavaştır.

4. Disk Parçalarınızı Akıllıca Kullanın

Bilgisayar teknolojisi geliştikçe harddisklerimizde büyüyor öyle ki şu zamanda yeni bir sistem toplayacak olsam heralde 500 gblık harddisk alırım. Bu büyüklükte bir harddiski tek parça olarak kullanmak çokta akıllıca olmayacaktır. Onun yerine diskimizi bir kaç parçaya bölüp birine işletim sistemimizi diğer bölümede programlarımızı,belgelerimizi,video dosyalarımız,mp3lerimizi ve benzeri dosyalarımızı depolamak hem işletim sistemimize her bilgisayarıma tıkladığımızda kontrol yapmasını engelleyecek. Hemde olası bir işletim sistemi sorununda diskinizde verilerinizin güvenliğini sağlayacaktır.

Eğer birden fazla harddiskiniz varsa,birine işletim sisteminiz diğerinide programlarınız ve diğer dosyalarınızı depolamak için kullanabilirsiniz. Bu sisteminize performans kazandıracaktır.

5. Sanal Bellek Değerinizi Ayarlayın

Bilgisayarınızda bir işlem yaparken RAM’iniz yetmediği zamanlarda Windows diskinizden bir parçayı ayırır ve bu alanı Ram gibi kullanmaya başlar. Bu parçanın büyüklüğünü ise Raminizin boyutuna göre el ile ayarlamanız sisteminize performans kazandıracaktır.

Bu düzenlemeyi şu şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayarıma sağ tıklayın Özelliklere tıklayın. Açılan panelde Gelişmiş sekmesine tıklayın. Burada en üstteki Performans alanında göreceğiniz Ayarlar butonuna tıklayarak Performans Seçenekleri ekranına gelirsiniz. Bu ekranda Gelişmişe tıkladığınızda en altta size Sanal bellek miktarını gösterecektir. Sanal bellek alanındaki değiştir butonuyla bu ayarlamayı yapabilirsiniz. Unutmayın Sanal Bellek miktarı RAM boyutunuzun 1. 5 katı olmalıdır. Mesela 1GB RAMiniz var ise bu değeri 1536 olarak belirlemelisiniz. 512 mb RAMiniz varsa bu değer 768 mb olmalıdır

6. Başlangıçta Açılan Yazılımları Kontrol Edin

Windowsunuz açılırken bir takım windows uygulamaları açılacaktır ve bunların yanında sizin yüklediğiniz bir takım programlarda çalışmaya başlayacaktır. Sizin isteğiniz dışında açılan bu programlar yeniden açılma sürecinizi arttırmaktadır. Bu sebepten bu programların açılmasını durdurmalısınız. Virüs programları hariçBu işi programların kendi menülerinden bulup kapatabilirsiniz veya windowsun kendi içinden halledebilirsiniz.

7. İnternet Explorer yerine başka bir web tarayıcısı kullanın

Internet Explorer,windowsun kendisiyle birlikte gelen standart web tarayıcınızdır. Bu tarayıcı her Windows yüklü bilgisayarda olduğu için virüsler, trojenler,phishing atakları bu tarayıcının açıklarına göre hazırlanır. Eğer siz başka bir web tarayıcısı kullanırsanız bu saldırılar sizi etkilemeyecektir. IE7 bu saldırılara karşı daha dayanıklı olsada yinede diğerleri kadar sağlam değildir.

 

Yorum yapın